Bill Gross: Světový dluh jako vězeňský systém USA

Spojené státy, stejně jako ostatní vyspělé ekonomiky, jsou chyceny v dluhové pasti. Známý investor Bill Gross přirovnal tuto nelibou situaci k neútěšnému stavu amerického vězeňského systému. USA podle něj mají dva velké problémy – a oba zemi činí méně svobodnou.

Ve svém nedávném investičním výhledu přirovnal trhy k nesvobodnému americkému obyvatelstvu – podle něj jsou stejně „uvězněné“ jako tří miliony lidí v amerických věznicích. Gross se přitom vysmíval tradiční představě USA jakožto země s vysokou mírou svobody. Místo toho poukázal na to, že je zde bezkonkurenčně nejvíce zavřených lidí na světě.

A to platí jak absolutně, tak i relativně. Můžete se přesvědčit na grafu, který srovnává počet uvězněných na 100 tisíc obyvatel v zemích OECD.

Zatímco některé osoby sedí v amerických věznicích oprávněně, podle Grosse je na druhé straně i spousta Američanů, kteří jsou uvěznění kvůli nespravedlivému soudnímu systému.

A stejně tak je nespravedlivě „uvězněná“ americká, a ostatně i celá globální, ekonomika – a to aktivitami centrálních bank, které praktikují politiku nízkých úrokových měr a kvantitativního uvolňování, a politikou vlád, které nedělají nic jiného, než kumulují veřejný dluh. Navzdory tomu, že se všichni snaží dosáhnout „blahodárné“ inflace a souvisejícího ekonomického růstu, tyto politiky ekonomiku podle Grosse v dlouhodobém horizontu poškodí.

Uměle vyvolaný růst nemůže nikoho spasit, ba ani dlouho vydržet. Ekonomiky se pak ocitají v dluhové pasti – úroková míra placená z dluhopisů je vyšší než procentní míra růstu HDP. Dluhy se tak stávají nesplatitelnými, a vlády si musí dále půjčovat, aby splácely staré dluhy novými.

Newsletter