Boom zpětných odkupů. CFO ale možná právě prodává

Až příště uslyšíte, že další technologická firma utratí miliardy dolarů za nákupy vlastních akcií na trhu (share buy-back) a že to je náznak pozitivního vývoje podnikání dané firmy, nebo jak různí CEO a CFO říkají, že to je dobrá investice, rozhodně je dobré mít se na pozoru. Technologické firmy podle analýzy InsiderScore.com realizují zpětné odkupy svých vlastních akcií v rekordních objemech, druhá strana mince ovšem je, že ředitelé firem, finanční ředitelé a další zástupci nejvyššího managementu (zasvěcenci) své akcie prodávají nejrychleji za posledních 8 let.  

Je velmi zvláštní, že zasvěcenci prodávají své akcie (tzv. insider selling) právě v té samé době, kdy odsouhlasí jejich odkup z trhu, říká Jason Goepfert ze společnosti Sundial Capital Research. Nicméně je dobré mít na paměti, že ne vždy byly prodeje ze strany nejvyšších manažerů zárukou dalšího vývoje cen akcií firmy, protože ti mohou prodávat z různých důvodů, které se nemusí vůbec týkat jimi vnímaného vývoje podniku.

Z psychologického hlediska je samozřejmě lepší, když „zasvěcenci“ akcie své firmy nakupují nebo alespoň neprodávají tak masivně. Opouštění lodi samotným kapitánem logicky vzbuzuje v investorech nejistotu.

Technologie slaví. Apple vstoupí do indexu Dow Jones

Newsletter