BREXIT ONLINE: Je toto konec Velké Británie? Co se bude dít dál?

Británie se stane první zemí, která odejde z Evropské unie. Podle konečných výsledků referenda se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. K volebním urnám přišlo 72 procent registrovaných voličů. Odpůrci i stoupenci brexitu se shodují, že jde o bezprecedentní rozhodnutí historických rozměrů.

Na zprávy o výsledcích referenda v pátek ostře reagovaly finanční trhy. Libra začala ztrácet už s prvními spočtenými hlasy a postupně se propadla na víc než třicetileté minimum. Ceny ropy se propadly asi o šest procent. Cena zlata naopak prudce vzrostla a dostala se na dvouleté maximum. Kvůli obavám z dopadů odchodu Spojeného království z Evropské unie prudce oslabuje euro. 

Referendum o brexitu – sledujeme online

13:27 Nejtvrdší v historii: Brexit vymazal za den dva biliony dolarů

​​​​​​​10:02 Robejšek: Počítám s pokračováním rozkladu Evropské unie

Prostí lidé chtějí získat větší kontrolu nad svým životem. Nepožadují o nic méně, než nový cíl a styl vládnutí, říká po referendu o Brexitu politolog, ekonom a zakladatel Institutu 2080 Petr Robejšek. Pro Roklen24 vyzdvihuje sebevědomí občanů velké země, konec globalizace i neschopnost bruselských elit rozpoznat, že musí přestat s politikou plíživého vzniku Spojených států evropských. „Soudě podle prvních reakcí se reforma nedá očekávat od evropských veteránů, ale bohužel nejspíše ani od nastupující generace politické třídy v Bruselu a ve většině Evropy. Rád bych se mýlil, ale počítám s pokračováním dekompozice Evropské unie,“ říká Petr Robejšek pro Roklen24. Čeká rozpad Velké Británie? Jak by se měl vyvíjet vztah Česka a EU?

Pondělí 27. června 2016

20:56 Brexit je tu. Co na to ČNB?

20:00 EU nečeká, že Cameron už na summitu spustí britský odchod z unie 

16:25 Zeman: Brexit naruší zónu volného obchodu v Evropské unii

12:42 Vít Beneš: EU je pro Brity moloch, který vedou oligarchové a banksteři

10:40 Brexit přichází. Konec Hry o trůny?

7:52 Přivodí nekompetence Junckera a spol. další finanční krizi?

Neděle 26. června

20:31 Kontinent jako rukojmí Britů. Co se bude dít dál?

20:00

18:10 Šnobr: Hinkley Point může kvůli brexitu skončit u ledu

17:04 Otázka druhého referenda o nezávislosti Skotska je na stole a vláda připravuje právní kroky, které by ho umožnily. Po zasedání skotského kabinetu to uvedla premiérka Nicola Sturgeonová. Skotská vláda podle ní zahájí okamžitě jednání s evropskými institucemi, aby ochránila Skotsko a jeho místo v EU.

16:56 Slovenská krajní pravice chce referendum o vystoupení země z EU

16:10 Nové referendum žádá v Británii už 1,5 milionu podpisů pod peticí

15:04 Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii staví před nezodpovězené otázky nejen Evropu, ale celou planetu. Po setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem to dnes v Paříži uvedl francouzský prezident François Hollande. Británii vyzval ke „spořádanému“ odchodu z evropského bloku.

14:50 Britský tisk vidí na místě Camerona Johnsona, Govea nebo Mayovou

14:32 Analýza Brexitu: Kdo hlasoval jak a proč a komu rozhodl o čem

Kdo v britském referendu o Brexitu hlasoval pro co a jaké k tomu měl důvody? Komu tím rozhodl o čem? Právě na toto se zaměřil rozsahem cenný průzkum, který oslovením 12.369 v den voleb – poté, co odvolili – připravil a zpracoval Lord Ashcroft a vystavil na Lord Ashcroft Polls. Celkem poučné čtení a spousta důvodů k zamyšlení.

11:47 VIDEOROZHOVOR Ivan Gabal po Brexitu: Brali jsme a vnášeli odpor a odmítání

Common law versus evropské právo, oslabení středních a zmohutnění nejnižších sociálních vrstev, zásadní role bulváru. Důvody Brexitu podle sociologa a poslance Ivana Gabala. Pokud nás v Evropě omrzela prosperita, měla by zajímat bezpečnost, varuje a k Česku říká: V poslední době jsme brali a vnášeli nesouhlas, odpor a odmítání. Evropu čeká nás debata o tužším sjednocení nebo variabilitě. Nás rozmyslet si, co chceme vložit a umět říci, čím jsme přispěli. Čím?

9:45 Edward Snowden na Twitteru:

95,9 % hlasů na Gibraltaru bylo pro setrvání Velké Británie v EU, 62 % Skotska. 56 % Severního Irska. Je toto konec UK? – ptá se Edward Snowden na svém Twitteru.

9:34 250 tisíc podpisů pod peticí žádá nové britské referendum o EU

22:40 Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes večer odmítl plán odstupujícího britského premiéra Davida Camerona, aby proceduru zahájení odchodu Británie z EU zahájil až jeho nástupce v čele britské vlády, a to někdy kolem října.

22:32 Britové zaskočili Wall Street, a přišel masakr

22:30 Americké akcie dnes výrazně klesly a jejich hlavní indexy ztratily nejvíce v jednom dni za deset měsíců. Ztráty na amerických burzách však byly mírnější než předchozí propady na burzách v Asii a v Evropě.

20:02 Devizové trhy fungují po rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Řekl to dnes agentuře Reuters Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším světovým obchodníkem s měnami, dluhopisy a komoditami.

19:35 Po vítězství brexitu v referendu jsou v londýnském finančním středisku City ohroženy desetitisíce pracovních míst, napsal dnes londýnský večerník London Evening Standard, který se stejně jako další britská média zabývá důsledky referenda pro klíčové odvětví britské ekonomiky.

19:25 Estonský ministr sociálních věcí Margus Tsahkna uvedl, že Británie zahájila rozpad Evropy, což Moskvu určitě těší a ruský prezident Vladimir „Putin tak pije šampaňské“. „Evropu dokáže rozbít jen Evropa sama. Na to nepotřebujete tanky,“ dodal.

19:18 VIDEOROZHOVOR Kovanda: Když politici nepřesvědčí trhy, padnou další Lehmani

Poslední kapkou k brexitu byla imigrační krize, tu vnímají Britové velmi citlivě. Nyní částečně sklízíme i za řeckou krizi. To jsou slova hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy k brexitu. Co nyní očekávat na trzích? Doporučení Lukáše Kovandy ke spekulacím na měny a výhled na Evropskou unii bez Británie sledujte v krátkém zhodnocení současného situace.

18:18 Prudký propad evropských trhů: DAX -6,8 %, CAC -8 %, FTSE -3,2 %. Wall Street odepisuje kolem 3 procent.

18:14 Velká Británie za osm hodin ztratila víc, než za 15 let odvedla do unijního rozpočtu, píše lídr liberální frakce europarlamentu Guy Verhofstadt.

18:12 Parlamentní volby se ve Velké Británii uskuteční ještě letos, soudí stínový ministr financí John McDonnell.

17:32 Greenspan: Brexit je jen špička ledovce. Stav eura kritický

17:18 Zatímco se Británie rozhodla opustit Evropskou unii, Němci hodnotí evropské společenství nejlépe v historii. Ukázal to průzkum televize ZDF Politbarometer, který se uskutečnil souběžně s britským referendem o setrvání v EU. Němci podle průzkumu také věří, že brexit nebude znamenat rozpad unie. V průzkumu 45 procent dotázaných uvedlo, že členství Německa v unii přináší zemi převážně výhody. Vůbec poprvé je tato skupina větší než počet lidí přesvědčených, že výhody a nevýhody začlenění do EU jsou vyvážené; tento názor zastává 38 procent Němců. Převažující nevýhody vidí v členství země v unii 14 procent Němců.

17:11 Brexit je podle bývalého britského ministra obchodu jako „velmi ošklivý rozvod“. Blížíme se k rozvodu, nikoli ale po vzájemné dohodě, uvedl Vince Cable.

17:05 Debata o výsledku britského referenda ovládla dnešní jednání českého premiéra Bohuslava Sobotky a jeho rakouského protějšku Christiana Kerna. Sobotka po svém prvním setkání s Kernem zdůraznil, že nejen ve světle rozhodnutí britských občanů opustit EU, je třeba posilovat dobré sousedské vztahy ve střední Evropě. Oba premiéři podpořili ekonomickou spolupráci Česka a Rakouska.

17:04 Sázkové kanceláře v Česku na odchodu Velké Británie z Evropské unie vydělaly, 85 procent sázkařů věřilo v její setrvání. Přestože podle průzkumů byly šance na obě varianty zhruba vyrovnané, kurz na brexit se vyšplhal až na 4,1:1. O referendum byl mezi sázejícími relativně velký zájem, celkový objem přijatých sázek dosáhl zhruba pěti milionů korun. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří.

17:01 BBC přináší zajímavé srovnání výsledků čtvrtečního referenda s tím v roce 1975, kdy se pro setrvání vyjádřilo přes 67 procent voličů…

16:58 Bývalý britský premiér John Major vyjádřil svůj smutek nad rozhodnutím Davida Camerona odejít z funkce. „Myslím, že bude hodně chybět. Naše ekonomika byla nad propastí a na pokraji zhroucení a jemu se podařilo z toho Británii dostat,“ citovala ho BBC.

16:53 O brexitu debatují i fotbalisté na evropském šampionátu ve Francii, píše agentura AP. Jak uvedl italský obránce Giorgio Chiellini, on i jeho spoluhráči šli ve čtvrtek spát s tím, že Británie bude hlasovat pro zůstání v EU. Dnes ráno byli „trochu v šoku“, když zjistili, že to dopadlo naopak. Nyní je podle něj třeba řešit hlavně možný dominový efekt, který by toto rozhodnutí mohlo mít.

16:45 Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump dnes ve Skotsku slavnostně otevřel renovované golfové hřiště Turnberry, které vlastní. Pobouření přitom vyvolal, když označil celkové vítězství brexitu a odchod Británie z EU za „skvělou“ věc. Trump je dlouhodobým kritikem EU, zatímco kandidátka za Demokratickou stranu Hillary Clintonová je pro silnou EU.

16:42 Americký ministr financí Jacob Lew slíbil, že „budou úzce spolupracovat jak s Londýnem, tak Bruselem a našimi zahraničními partnery, abychom zajistili trvalou ekonomickou stabilitu, bezpečnost a prosperitu v Evropě i na celém světě“. Britští i další politici mají nástroje potřebné k zajištění finanční stability, která je klíčem k hospodářskému růstu, dodal.

16:23 Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák uvedl, že Británie musí své partnery z Evropské unie co nejrychleji informovat o tom, kdy má v plánu blok opustit. Po dnešním jednání s unijními protějšky v Lucembursku podle něj „převládá mezi členskými státy pocit, že si nemůžeme dovolit čekat, až Konzervativní strana najde nového vůdce“. Na dotaz, zda může EU čekat až do října na to, jak se Británie vyjádří ohledně svých budoucích záměrů, Lajčák odvětil: „To si jednoduše nedokážu představit.“ „Musíme vědět, na čem jsme. Musíme být schopni mluvit s našimi lidmi,“ dodal.

15:55 „Občané Spojeného království promluvili a my jejich rozhodnutí respektujeme. Zvláštní vztah mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím je pevný a členství Spojeného království v NATO zůstává i nadále důležitým stavebním kamenem americké zahraniční, bezpečnostní a ekonomické politiky,“ uvedl americký prezident Barack Obama. „Stejné je to se vztahem s Evropskou unií, která toho udělala velmi mnoho pro prosazování stability, stimulaci hospodářského růstu a podpořila šíření demokratických hodnot a ideálů na kontinentu i mimo něj. Spojené království i Evropská unie budou i nadále nepostradatelnými partnery Spojených států,“ dodal.

15:46 „V Londýně nyní žije téměř milion evropských občanů a jsou pro město obrovským přínosem – pracují tvrdě, platí daně, pracují v našich veřejných službách a přispívají k našemu občanskému a kulturnímu životu,“ uvedl starosta Londýna Sadiq Khan. „Všichni se musíme nyní snažit překonat rozdílnosti, které se objevily během této kampaně, a zaměřit se na to, co nás spojuje a nikoli na to, co nás rozděluje,“ dodal.

15:45 „Chci vyslat jasný signál každému evropskému občanovi žijícímu v Londýně – jste tady vítáni. Jako město jsme vděční za váš obrovský přínos a to se v důsledku tohoto referenda nezmění“. uvedl starosta Londýna Sadiq Khan na twitteru a facebooku.

15:44 Další reakce českého premiéra

15:35 Británie a EU zůstanou pro Spojené státy klíčovými spojenci, prohlásil v redakci na výsledky referenda americký prezident Barack Obama

15:34 Eurokomisařka Věra Jourová je z rozhodnutí Britů opustit evropskou osmadvacítku zklamaná, ale respektuje ho. „Není to dobrý den pro Evropu. Oslabuje nás to, „ řekla. Podle ní řada Britů, často i z tábora přívrženců unie, nerozlišovala přistěhovalce z EU a z třetích zemí. „Pocit sounáležitosti s kontinentální Evropou u běžných občanů Británie asi nebyl tak silný,“ uvedla

15:33 Americká investiční banka Morgan Stanley reaguje na brexit a již zahájila proces přemístění 2000 svých zaměstnanců z Londýna do Dublinu nebo Frankfurtu. Informovala o tom britská BBC s odkazem na zdroje blízké bance.

15:28 Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil v reakci na výsledek britského referenda naději, že Evropská unie zůstane pro jeho organizaci „silným partnerem“ v otázkách humanitární pomoci, míru a bezpečnosti včetně zvládání migrační krize. Stejně dobrou spolupráci očekává i od Británie. „My v OSN se těšíme na pokračující spolupráci s Británií a Evropskou unií, které jsou obě důležitými partnery,“ uvedl mluvčí generálního tajemníka Stéphane Dujarric. „Když spolupracujeme, jsme silnější,“ dodal.

15:21 Rusko se nikdy do britských záležitostí nevměšovalo a nikdy je nekomentovalo, uvedl Vladimir Putin. Odmítl nedávné prohlášení britského premiéra Davida Camerona o tom, že z brexitu bude mít Moskva radost. „Prohlášení premiéra a dalších britských činitelů, že odchod Británie z EU je pro Rusko výhodný, je nekorektní pokus ovlivnit veřejné mínění a projev nízké politické kultury,“ dodal.

15:15 Vystoupení Velké Británie z Evropské unie zřejmě oslabí postavení ČR v prosazování klíčových priorit na vnitřním trhu EU a v obchodní politice s dopadem na celou řadu navazujících politik, od energetiky přes unii kapitálových trhů až po oblast regulace. Na dnešním briefingu to uvedl český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj se navíc zvýší snahy některých členských států o zavádění ochranářských opatření. Rozhodnutí Britů však respektuje.

15:09 Výsledek referenda odráží nespokojenost s řešením migračních a bezpečnostních problémů Evropy, prohlásil ruský prezident. Moskva se podle něj bude snažit minimalizovat dopady britského odchodu na ruskou ekonomiku. Pokud jde o sankce, je Kreml připraven zahájit s EU dialog. „Klíč k řešení sankčního problému ale drží ukrajinské vedení, které by mělo splnit závazky vyplývající z minských mírových dohod,“ řekl Vladimir Putin.

15:08 Na sankční politiku Západu vůči Rusku britské referendum nebude mít žádný vliv, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

15:06 Spojené státy by byly raději, kdyby referendum v Británii dopadlo jinak, než vítězstvím zastánců odchodu z Evropské unie, výsledek ale respektují. Řekl to dnes americký viceprezident Joe Biden. Vzájemné vztahy prý existence Británie mimo EU nijak nepoškodí-

15:05 Tím, že si Britové v referendu vybrali odchod z Evropské unie, dali najevo svůj nesouhlas s negativní kampaní proti Turecku, která před hlasováním probíhala, uvedl dnes turecký premiér Binali Yildirim. Premiéra Camerona zkritizoval za prohlášení proti členství Turecka v EU. „Navzdory tomu, že jeho kampaň byla zaměřená na Turecko a že měl několik zvláštních komentářů, britští voliči jeho tvrzení odmítli a dali mu najevo, že jeho názory na Turecko nebyly v pořádku,“ dodal Yildirim.

15:04 Brexit – trhy, firmy, ekonomika, politika ve stručných bodech

14:51 Podle nejmenovaného člena stínového labouristického kabinetu by měl odstoupit i šéf labouristů Jeremy Corbyn. „Měl by jít. Jeho pozice je stejně neudržitelná jako pozice Davida Camerona,“ řekl tento zdroj BBC.

14:50 Britský ministr zahraničí George Osborne hovořil o výsledku referenda se svými kolegy ze zemí G7. Jak píše, všichni rozhodnutí Britů respektují.

14:48 Světová obchodní organizace (WTO) je připravena pracovat s Británií a Evropskou unií a pomoci jim, jakýmkoli způsobem bude moci, uvedl po hlasování o brexitu na twitteru šéf WTO Roberto Azevedo.

14:40 Důsledky brexitu bezpochyby pocítí i Rusko, uvedl prezident Vladimir Putin. Brexit podle něj ovlivní celý svět, negativně i pozitivně. Trhy se zotaví, dodal šéf Kremlu.

14:34 Vystoupení Británie z EU by nemělo mít dopad na ceny léků dovážených do ČR ze zahraničí, ani na jejich dostupnost, řekl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Farmaceutické firmy podle něj s odchodem země počítaly.

14:30 Brexit je pro EU příležitostí uvažovat, jak se stát spolkem, který je méně byrokratický a užitečnější pro občany, řekl portugalský premiér Costa.

14:24 Polská premiérka Szydlová chce navrhnout reformu EU a vytvořit silnou unii suverénních států. Podle předsedy strany Právo a spravedlnost Kaczyńského je třeba uzavřít novou evropskou dohodu.

14:22 Počet příspěvků na twitteru týkajících se brexitu přesáhl 5,5 milionu. Od půlnoci se k britskému referendu vyjádřilo přes 1,8 milionu lidí.

14:11 Podle deníku The Times vysloví labouristickému vůdci Corbynovi nedůvěru ještě dnes odpoledne i další labourističtí poslanci

14:09 Právě se koná telefonická konference k brexitu ministrů financí a šéfů centrálních bank zemí skupiny G7, uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble

14:02 Vyslovení nedůvěry předsedovi labouristů Corbynovi kvůli neuspokojivému vedení kampaně o brexitu projde hladce, řekl zpravodajce Sky News jeden labouristický poslanec.

13:51 Francouzský „zelený“ poslanec a místopředseda Národního shromáždění François de Rugy vyzval předsedu Evropské komise Junckera k rezignaci.

13:41 Stydím se za svou generaci, uvedl k výsledkům referenda bývalý anglický fotbalista a nynější televizní komentátor Gary Lineker. „Podvedli jsme naše děti a děti našich dětí,“ dodal. Podle odhadů o odchodu Británie z EU rozhodli především Britové starší padesáti let, nejmladší voliči hlasovali pro setrvání v unii.

13:36 První personální dopady brexitu

13:27 „Rádi bychom viděli jiný výsledek,“ uvedl k britskému referendu americký viceprezident Joe Biden.

13:26 Google oznámil, že po zveřejnění výsledků britského referenda vzrostl počet vyhledávání žádostí o irský pas.

13:24 Krajně pravicová slovenská strana LSNS ohlásila, že bude intenzivně pracovat na tom, aby Slovensko následovalo britský příklad a vystoupilo z EU.

13:23 Výsledek referenda je symptomem hlubšího problému EU, který je třeba řešit, řekl řecký premiér Tsipras. Za nespokojenost prý může i arogance úředníků.

13:22 Dva labourističtí poslanci vyjádřili nedůvěru předsedovi Corbynovi. To znamená, že na pondělní schůzce labouristických poslanců by se o Corbynově osudu mohlo debatovat a hlasovat

13:10 Na petici požadující druhé referendum o EU je přes 100.000 podpisů.

13:08 Papež František podle Sky News uvedl, že výsledek britského referenda je „vůle lidu“, a vyzval k zárukám, které by zajistily „dobro Británie i kontinentu“.

13:01 Předseda Evropské komise Juncker rozhodnutí Britů lituje. Zopakoval, že nebudou žádná další jednání o britském členství.

12:57 Rozhodnutí Britů je šok, uvedl francouzský premiér Manuel Valls. Výsledek referenda je ale podle něj potřeba respektovat a poučit se z něj. Vall vyzval ke „kolektivní reflexi“ o příliš dlouho ignorovaných potížích unie.

12:50 Rozhodnutí Britů v referendu o vystoupení z EU zvýší pro tuzemské automobilky a dodavatele dílů rizika a nejistoty. Český vývoz celých automobilů i součástek pro britské automobilky ale výrazně neklesne, protože ostrovní země se bez těchto dodávek neobejde. Komplikace by mohlo způsobit omezení volného pohybu zboží nebo odlišná regulace. Vyplývá to z vyjádření automobilek i Sdružení automobilového průmyslu.

12:48 Donald Trump na návštěvě Skotska: Dnešek je historický den pro Velkou Británii

12:47 Německá kancléřka Angela Merkelová upozornila na to, že důvodem sjednocení Evropy byl mír. Německo má podle mí speciální zodpovědnost za jednotu EU, která je garantem míru a prosperity. Na pondělí pozvala francouzského prezidenta Hollanda a italského premiéra Renziho. EU má dost sil poskytnout správné odpovědi, dodala.

12:40 EU se po britském referendu nemůže jednoduše vrátit ke každodenní agendě, uvedl prezident Hollande. Jednání s Londýnem musí být podle něj rychlá

12:39 V ČR žije podle údajů vnitra 6000 Britů, z nich 1690 trvale. Jako občané EU o povolení pobytu žádat nemuseli, skutečný počet bude tedy nejspíš vyšší.

12:39 Čína si přeje rychlá jednání o odchodu Británie z EU, která povedou k vytvoření stabilního evropského bloku, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí

12:38 Druhé referendum o nezávislosti Skotska „je na stole“, uvedla skotská premiéra Nicola Sturgeonová. Skotsko by mělo prozkoumat všechny možnosti, jak se udržet v Evropské unii.

12:32 Zdá se, že největší rozhodnutí v historii této země bylo založeno na podvodné kampani a lžích, uvedl na twitteru fotbalový brankář Petr Čech, který v britské lize hraje už 12 let

12:28 Francouzský prezident Hollande uvedl, že britského rozhodnutí lituje, ale respektuje jej

12:26 Moskva si přeje, aby Evropská unie zůstala mocnou hospodářskou silou, která je prosperující, stabilní a předvídatelná. V komentáři k výsledkům britského referenda to dnes v Moskvě prohlásil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Prezident Vladimir Putin se zatím k odchodu Británie z EU nevyjádřil.

12:24 Je třeba udělat vše proto, aby se zabránilo dalším zemím vystoupit z EU, řekl polský prezident Duda. Polsko chce udržet s Británií co nejužší vztahy.

12:23 Ministr spravedlnosti a zastánce brexitu Michael Gove podle The Times uvedl, že Británie bude nyní uplatňovat spravedlivější a lidštějští imigrační politiku.

12:22 Konzervativec a jeden z vůdců kampaně za brexit Boris Johnson vzdal poctu premiérovi Cameronovi a řekl, že je z jeho demise smutný. Referendum bylo podle něj správné a nevyhnutelné a občané měli právo rozhodnout o svém osudu. EU se lidem příliš vzdálila, dodal Johnson, o němž se hovoří jako o příštím premiérovi. V krátkodobé perspektivě se nic nezmění, řekl bývalý starosta Londýna. Británie nebude podle něj méně evropská, ale bude moci samostatně rozhodovat v některých otázkách, například kontrole hranic

12:21 Dohoda o změnách postavení Británie v EU, které v únoru dosáhl premiér Cameron, přestává platit. Nové vyjednávání nebude, uvedly špičky institucí EU.

12:20 Špičky EU čekají, že rozhovory o konkrétní podobě odchodu Británie z EU začnou co nejdřív. Lídři unijních institucí to uvedli ve společném prohlášení.

12:17 Moskva si přeje, aby Evropská unie zůstala mocnou hospodářskou silou, která je prosperující, stabilní a předvídatelná, řekl kremelský mluvčí Pesk

12:12 ECB je v případě potřeby ochotna poskytnout další likviditu

12:11 Sešel se labouristický stínový kabinet, informuje zpravodajka BBC. Ve Skotsku za chvíli promluví tamní premiérka Sturgeonová.

12:09 Rozhodnutí britských občanů vystoupit z Evropské unie je počátkem rozpadu evropského bloku. V reakci na výsledek čtvrtečního hlasování to dnes řekl turecký vicepremiér Nurettin Canikli. „Proces fragmentace Evropské unie začal. Británie je první, kdo opouští loď,“ uvedl na twitteru Canikli.

12:08 Výmluvná mapa trhů na Roklen24: Ještě včerejší zeleň na Wall Street a dnešní vývoj, jdoucí od Asie do Evropy…

12:04 CNBC: Zbylých 27 členů EU společně vyjádřilo lítost nad britských rozhodnutím, ovšem bude ho respektovat.

12:01 Analytici: Dnešek bude pro Evropu přelomový

11:58 Zlato po odhlasování brexitu roste o bezmála 5 %.

11:51 V Británii pracuje 1270 lékařů z Česka, brexit na jejich pobyt v ostrovní zemi aktuálně dopad nemá, řekl ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek. Do budoucna podle něj záleží na tom, zda rozchod s 27 zeměmi EU bude po dobrém, či po zlém.

11:49 Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii může pro Česko znamenat komplikace ohledně vydávání obviněných nebo odsouzených Čechů zpět do vlasti. Uvedlo to ministerstvo spravedlnosti.

11:48 Dopady rozhodnutí Britů o vystoupení země z EU se dotknou především konkrétních exportérů z ČR, řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Neobává se toho, že by se brexit promítl do krátkodobých makroekonomických ukazatelů v ČR, jako je míra nezaměstnanosti, růst HDP či inflace.

11:46 Výsledky referenda podle jednotlivých regionů.

11:42 Premiér Cameron je podle zdrojů Sky News nyní u královny.

11:41 Souboj generací. Jak Britové volili z hlediska věkového rozdělení?

11:38 Výsledek referenda je vnitřní věcí Británie, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle francouzského deníku Le Figaro.

11:33 Evropské akcie pomalu mažou prvotní ztráty. Dax -6,3 %, FTSE -4,84 %, PX -4,6 %

10:31 Belgický premiér Michel vyzval lídry členských zemí EU, aby se sešli na zvláštním jednání bez Británie, které by určilo nový směr evropské integrace

11:30 Dánská protiimigranční strana DF chce vyhlásit referendum o setrvání země v EU, premiér to odmítl. Podle švédského premiéra se teď musí unie probudit.

11:29 Rozhodnutí Británie vystoupit z EU bude mít pouze omezené negativní dopady na ruskou ekonomiku. Uvedl to ruský ministr financí Anton Siluanov.

11:28 Futures na Wall Street v reakci na brexit padají od 2,7 % do 3,4 %

11:23 První období po dnešním rozhodnutí o vystoupení Británie z EU bude charakteristické emocemi, neklidem na finančních trzích a určitým propadem obchodu. Během pár týdnů se situace dostane v ekonomické rovině do normálu a víceméně dva roky se bude hospodářská spolupráce vyvíjet podobně jako před brexitem, řekl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

11:21 Bývalý starosta Londýna a jeden z vůdců kampaně za brexit Boris Johnson podepsal dopis vyzývající k tomu, aby Cameron zůstal premiérem nehledě na výsledek referenda, uvedla stanice Sky News. O Johnsonovi se hovoří jako o možném příštím předsedovi vlády.

11:16 Brexit bude mít podle prezidenta Zemana nepříjemný dopad, protože britský vliv nebude vyvažovat vliv Francie a Německa. Zhorší ekonomickou situaci.

11:15 Na pozici Británie v NATO se po referendu a vystoupení země z EU nic nezmění, řekl šéf aliance Stoltenberg. Britové jsou v alianci jedním z lídrů.

11:14 Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska brexit oslabí Velkou Británii i celou EU

11:06 Klaus: Brexit nás zachraňuje od bruselského monstra

11:05 Některé internetové stránky s měnovými kurzy pod náporem zkolabovaly, nefunguje například web www.xe.com.

11:00 Jsem velmi smutný kvůli Británii, Evropě a světu, uvedl bývalý labouristický premiér Tony Blair v rozhovoru se Sky News.

10:46 V Británii loni pracovalo na 37.000 Čechů, nejvíc ve službách a pohostinství. Proti r.2014, kdy byl počet nejvyšší,se stav nezměnil, uvádí úřad práce.

10:45 Brexit podle analytiků může vést k posunutí konce režimu devizových intervencí nejméně do konce roku 2017. Nevylučují ani další oslabení koruny.

10:42 Říkal jsem, že (brexit) bude, je to velká věc. Vzali si svou zemi zpět, řekl americký prezidentský kandidát Donald Trump reportérce Sky News. Trump je nyní ve Skotsku na otevření svého golfového hřiště.

10:41 Brexit by mohl mít zásadní vliv na kvalitu nejvyšší anglické fotbalové soutěže – Premier League, která je plná zahraničních hráčů, připomíná francouzský deník Le Figaro. „Celá ekonomika anglického fotbalu se může sesypat jako domeček z karet,“ píše list.
Připomíná, že trenér Arsene Wenger už před referendem o odchodu z EU upozornil, že není jasné, jak se bude na hráče z EU nově nahlížet – zda pro ně budou platit například stejná kritéria jako pro Jihoameričany, kteří potřebují pracovní povolení. Hrozící masivní exodus fotbalistů ze zemí EU by mohl vést k tomu, že Premier League nebude z hlediska televizních práv už tolik atraktivní. Někteří hráči by také mohli požadovat změny smluv poté, co oslabí britská libra, dodává Le Figaro.

10:39 Odchod Velké Británie z Evropské unie, o němž v referendu rozhodli britští voliči, je špatnou zprávou pro evropský i český byznys. „Je to výzva pro bruselské a evropské elity, že Evropská unie musí projít zásadní změnou. Referendum, které rozdělilo Británii, je signálem, že existují vážné problémy a nespokojenost s fungováním evropských struktur a neschopností efektivně řešit problémy,“ uvedl viceprezident SP ČR Radek Špicar.

10:33 V Berlíně se v sobotu kvůli brexitu sejdou ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství – Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska.

10:26 Po odchodu Velké Británie z Evropské unie by mohlo pro české uživatele podražit mobilní volání na ostrovech. Británie přestane být zemí, která by se musela řídit evropskou regulací roamingu.

10:23 Evropská unie podle rakouského kancléře Kerna rozhodnutím Britů přišla o část reputace a statusu. V Rakousku podle něj žádné referendum nebude.

10:23 Cameronova demise neznamená automatickou korunovaci bývalého londýnského starosty Borise Johnsona, uvádí Sky News. Jeho hlavním rivalem bude jeho dosavadní spojenec v boji za brexit, ministr spravedlnosti Michael Gove.

10:11 EU musí na výsledek britského referenda rychle zareagovat. Zásadní politika unie by měla projít výraznými změnami, řekl slovenský premiér Fico. Slovensko předsedá EU od července.

10:11 Špičkový úvěrový rating Británie už je neudržitelný, když se Britové vyslovili pro odchod z EU. Řekl to dnes šéf ratingů v agentuře Standard & Poor‘s.

10:09 Rozhodnutí Britů musí být pro zbytek členů EU budíčkem, řekl italský ministr zahraničí Gentiloni. Evropa nyní musí jednat, nejhorší je nejistota.

10:08 Internetová stránka britské vlády zkolabovala poté, co na ní tisíce lidí v nové petici žádají další referendum o EU. Podpisy přibývají v tempu tisíců za minutu, uvedl The Independent.

10.05 Španělsko bude usilovat o spoluvládu nad Gibraltarem, britským zámořským územím na jihu Pyrenejského poloostrova, oznámila vláda.

10:01 Europarlament se kvůli britskému rozhodnutí odejít z EU mimořádně sejde v úterý dopoledne. Řekl to po jednání šéfů frakcí předseda EP Schulz.

10:00 Výsledek britského referenda musí být pro EU podnětem k reformám. Uvedl tonizozemský premiér Mark Rutte, jehož země v současnosti předsedá Evropské radě. Rozhodnutí britských občanů premiér hluboce lituje, je podle něj ale nezvratné.

10:00 Dohoda, kterou v únoru dojednal Cameron s ostatními prezidenty a premiéry EU, je po britském rozhodnutí z unie odejít neplatná, řekl šéf Evropského parlamentu Schulz.

9:59 „Nám na kontinentě nezbývá nic jiného, než rozhodnutí britských voličů s pokorou přijmout. Zároveň je však třeba říct, že výsledek britského referenda vysílá závažný vzkaz pro všechny ostatní členy Evropské unie,“ reagoval na rozhodnutí Velké Británie vystoupit z EU viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

9:58 VIDEOROZHOVOR: Reakce na britské referendum: Podle Kruliše je výsledek zdrcující

9:55 Britští bookmakeři upřednostňují jako nového premiéra bývalého starostu Londýna a zastánce brexitu Borise Johnsona.

9:51 Guvernér britské centrální banky Carney oznámil, že je jeho úřad připraven jednat. Dopomoci mu k tomu má dodatečných 250 mld. GBP na podporu trhu a ekonomiky.

9:50 Evropská unie musí daleko více reagovat na každodenní potřeby občanů. Další integrace musí probíhat jen v oblastech, kde je možné ji před občany obhájit, uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Výsledek referenda je podle něj ukázkou toho, co se stane, když se veřejnosti nedostatečně vysvětlují kroky evropské politiky.

9:46 Zpravodajka deníku The Times tvrdí, že po Cameronově rezignaci se část labouristů snaží sesadit lídra strany Jeremyho Corbyna, který během kampaně prosazoval setrvání v EU. Corbyn už ale ráno uvedl, že se své funkce nevzdá.

9:39 V Německu se kvůli brexitu příští týden uskuteční mimořádné zasedání parlamentu. Někteří ho chtějí už dnes, požár prý není možné hasit po víkendu.

9:37 Německá kancléřka Angela Merkelová a další lídři německých stran se kvůli výsledku britského referenda sejdou v 11:30 SELČ

9:28 Cameron: Královnu už jsem informoval. Příští týden na Evropské radě vysvětlím rozhodnuté své i britského lidu.

9:26 Cameron rezignoval. „Nového premiéra by měli mít do konference konzervativců v říjnu. Já budu pokračovat, v pondělí se sejde vláda.“ Ve funkci tedy bude pokračovat ještě další 3 měsíce.

9:22 Cameron: Vůle britského lidu je pokyn, kterým se musíme řídit. Nemohou být pochybnosti o výsledku. Chtěl bych ujistit investory a trhy, že britská ekonomika silná. Nedojde žádným změnám v životních podmínkách Britů doma ani v zahraničí.

9:18 Premiér Cameron se chystá rezignovat, tvrdí deník The Independent.

 

9:09 Moritz Kraemer (S&P): Brexit povede ke snížení ratingu Velké Británie

9:05 Český ministr zahraničí Zaorálek je výsledkem referenda zklamán.

9:00 Předseda labouristů Jeremy Corbyn, který během kampaně prosazoval setrvání země v EU, rezignovat nehodlá.

8:57 Václav Klaus má jasno

8:57 Lukáš Kovanda: Brexit aneb co bude dál? Otázky a odpovědi

8:55 Předseda Evropské rady Donald Tusk navrhl unijním lídrům neformální schůzku.

8:50 O vystřízlivění a špatném dni pro Evropu píší v reakci na výsledky britského referenda o vystoupení z Evropské unie přední němečtí politici. Kancléřka Angela Merkelová se ke schválenému brexitu zatím nevyjádřila, ale podle německých médií už je v kancléřství a koordinuje další postup Berlína.

8:49 Brusel musí naslouchat lidu a dát správné odpovědi na zásadní otázky, jako je migrace, uvedl maďarský premiér Orbán v reakci na britské referendum.

8:48 Mapy s výsledky hlasování zveřejnila BBC.

8:43 Šéfka francouzské krajní pravice Le Penová vyzvala k referendu o vystoupení Francie z EU.

8:40 Britská centrální banka učiní veškeré nezbytné kroky, aby po referendu zajistila měnovou a finanční stabilitu. „Bank of England vývoj pozorně sleduje. Úzce spolupracujeme s ministerstvem financí, dalšími domácími úřady i se zahraničními centrálními bankami.“

8:26 Nigel Farage: Výsledek referenda je vítězstvím nad bankami a politiky. Velká Británie nyní potřebuje „brexit“ vládu

8:21 Na výsledky referenda reagoval také ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

8:20 Premiér Bohuslav Sobotka: „Přes pocity zklamání, které mnozí z nás nad výsledkem britského referenda cítí, je potřeba vidět, že to není konec světa, a už vůbec ne konec EU. Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá.“

8:14 Podle konečných výsledků referenda pro brexit hlasovalo 51,9 procent voličů, pro setrvání v unii 48,1 lidí. K volebním urnám přišlo 72 procent registrovaných voličů.

8:04 Lukáš Kovanda: Brexit je tu, držme si palce

7:37 Šéf ODS Petr Fiala: Brexit není „chyba“ Britů. Je důsledkem špatné bruselské politiky, která vede EU do slepé uličky a od krize ke krizi.

7:24 Asijské akcie v reakci na výsledek britského referenda strmě padají: Nikkei -8,42 % , Shanghai -2,18 %, HSI -5,21 %

7:18 Podle BBC v referendu zvítězili zastánci brexitu

7:15 Výsledek referenda je nadále průběžný, ale zastánci odluky s Bruselem získávají další podporu a krátce před 07:00 SELČ vedou o více než 1,1 milionu hlasů.

7:14 Světové ceny ropy se dnes propadly zhruba o šest procent, čímž reagovaly na průběžné výsledky referenda v Británii.

7:11 Euro k dolaru aktuálně oslabuje o 4,03 % na 1,096 EURUSD

7:07 Odchod Spojeného království z EU by měl vyústit v referendum o sjednocení Severního Irska s Irskou republikou. Dnes to podle agentury Reuters oznámila irská republikánská strana Sinn Féin.

7:03 Šéf britské protievropské strany UKIP Nigel Farage poděkoval za hlasy pro „leave“.

6:57 Dění na trzích: Velká Británie odchází z EU. Černý pátek na trzích začal

6:42 Zastánci Brexitu vedou o více než milion hlasů. Zbývají poslední dvě desítky obvodů. Napjatě se čeká na slova a vystoupení premiéra Davida Camerona.

6:07 Stoupenci Brexitu v tuto chvíli vedou o celý milionu hlasů. Brexit je neodvratný

5:52 Skotsko hlasovalo silou 1,66 ku 1,02 milionu hlasů pro Remain. Na celkovém výsledku to nic nezmění.

5:48 Také SkyNews oznámila neodvratnost Brexitu. 13,4 milionu hlasů pro odchod, 12,5 pro setrvání v EU.

5:42 BBC oznámila, že Velká Británie v referendu rozhodla o vystoupení země z Evropské unie. Stanice ITV považuje Brexit za neodvratný.

5:42 Tokijská burza registruje kvůli Brexitu 5% propad. Zlato je na maximech od srpna roku 2014.

5:35 Wales jako celek hlasoval pro Brexit. Volební účast se jeví na 71 procenty v referendu celkově, což je nejvíce od roku 1997.

5:32 Britské referendum: 51,5 %/12,4 mio pro Leave, 11,6 pro Remain

5:25 V Praze vychází slunce. V Londýně? Stoupají sázky, že v britském referendu zvítězí zastánci odchodu z EU. Podle projekce televize Sky News s převahou 53 % hlasů. JP Morgan odhaduje, že zhruba takový či každopádně větší proti současným 51:49 bude konečný výsledek ve prospěch Brexitu.

5:20 Britská libra se ocitá na 31letém dně. Vedení zvyšují stoupenci Brexitu. Nigel Farage vyzval Davida Camerona k okamžitému odchodu. Pro zajímavost: v jeho volebním okrsku bylo vítězství „remain“ pouze těsné.

5:13 BBC hlásí 9,4 milionu voličů pro Brexit, 8,9 milionu proti odchodu Velké Británie z EU. To by znamenalo narůstající náskok zastánců Brexitu. Zbývá sečíst 151 z 382 procenta okrsků. Britská libra dále propadá od 1,5000 pod 1,3700 k americkému dolaru.

4:54 Do vedení v referendu se dostali zastánci Brexitu. Drží vedení o zhruba půl milionu hlasů. Zbývá sečíst 180 z celkem 382 volebních okrsků.

4:52 Britská libra s posílením možnosti Brexitu padla od hladiny 1,5000 až na aktuálních 1,3750.

4:21 Sázková kancelář Betfair výrazně navýšila pravděpodobnost vítězství zastánců brexitu – na 63 procent. Dříve v průběhu sčítání to bylo kolem 50 %.

4:11 Po sečtení více než 1,5 milionu volebních lístků kolem 3. hodiny ranní vedli s necelými 52 % hlasů zastánci odchodu Velké Británie z Evropské unie,

4:06 Vážení čtenáři, obnovujeme online přenos z britského referenda. Sunderland jako indikátor celkového výsledku referenda, přinesl nečekaně silnou převahu zastánců Brexitu. Libra reagovala oslabením od 1,5000 k 1,4800.

1:02 Vážení čtenáři, v tuto chvíli online přenos přerušujeme a vrátíme se k Vám kolem 4. hodiny ranní s informacemi o průběžném stavu sčítání,

0:41 Jako první vyhlásil oficiální výsledky britského referenda Gibraltar. 19.322 voličů hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. Proti bylo 823 voličů. To je 94 procent proti šesti procentům.

0:36 Šéfové politických stran v Británii mají podle vedoucího politických průzkumů agentury YouGov Joea Twymana hodně práce. Žádná strana podle YouGov nehlasovala jednotně.

U konzervativců byla více než polovina proti premiérovi, skoro třetina labouristů byla proti oficiální politice strany a podobně tomu bylo u liberálních demokratů. Překvapivých sedm procent členů protiunijní strany UKIP hlasovalo pro setrvání v EU.

0:24 Světové ceny ropy dnes díky nadějím na setrvání Británie v Evropské unii stouply o dvě procenta.

0:14 Sčítání na Gibraltaru podle tamního vládního Twitteru. Tamní hlavní ministr (předseda vlády) Fabian Picardo řekl televizi Sky, že je přesvědčen, že tam zvítězili zastánci setrvání v EU, protože členství v unii jim zajišťuje otevřené hranice.

0:11 YouGov: Pro odchod z EU hlasovali voliči Konzervativní strany v 57 %, Labouristé v 31 %, UKIP 93 %

0:08 Podle průzkumu YouGov bylo nejvíce zastánců setrvání v EU mezi nejmladšími.V rámci skupiny 18-24 let hlasovalo pro EU 75 %, v případě 25-49 let 56 % a u 50-64 let 44 %. Mezi nejstaršími se pak čísla zastavila na 39 %.

23:56 Po YouGov přišla další agentura s odhadem, který předpovídá vítězství zastánců setrvání Británie v Evropské unii. Podle IPSOS MORI dopadlo hlasování dokonce 54:46 ve prospěch setrvání v Unii.

23:49 Premiér David Cameron poděkoval na twitteru všem, kteří hlasovali pro setrvání v Evropské unii, a všem, kteří vedli v tomto směru kampaň.

23:33 Na 84 konzervativních poslanců. kteří podporovali odchod Británie z EU, zaslalo premiérovi Davidu Cameronovi dopis, v němž potvrzují, že má mandát a povinnost vést nadále Británii.

23:24 Libra atakuje nejvyšší úrovně od prosince 1,500 GBPUSD

23:23 Hlasování na Twitteru Roklen24, které jsme otevřeli pouze od 18:00 do 23:00 hodin: 49 % Remain, 51 % Leave

23:15 Nigel Farage (UKIP) pro Sky News: Vypadá to na vítězství příznivců setrvání v EU

23:13 V návaznosti na odhad libra sílí na 1,149 GBPUSD

23:11 YouGov se dnes dotázala 5000 lidí, jak hlasovali. Z výzkumu jí vyšel rozdíl čtyř procentních bodů.

23:06 Exit poll společnosti YouGov ukazuje 52 % hlasů pro setrvání v EU, 48 % pak pro odchod

23:01 V Británii skončilo referendum o setrvání v Evropské unii.

Všichni voliči, kteří v této chvíli stojí před volebními místnostmi, budou ještě moci hlasovat. Pokud už nikdo na hlasování nečeká, volební místnosti se uzavřely a začíná sčítání hlasů.

Volební komise slíbila, že Britové budou znát výsledky před snídaní. První výsledky by mohly přijít krátce po jedné hodině SELČ.

22:57 První údaj o volební účasti v dnešním referendu: v Gibraltaru přišlo hlasovat 83,65 procenta voličů. Gibraltar je ale velice specifické území s ohledem na vztah ke Španělsku, takže z tohoto čísla nelze vyvozovat žádné závěry pro účast na britských ostrovech

22:37 O britské referendum za setrvání či vystoupení z EU se zajímá méně než polovina Čechů. Více než 60 procent Čechů si myslí, že Velká Británie zůstane v EU, zhruba stejný počet si myslí, že by případný odchod z EU měl negativní dopad na unii jako celek. Vyplývá to z výsledků výzkumu, který pro Českou televizi zpracovala agentura Nielsen Admosphere ve dnech 21. a 22. června na reprezentativním vzorku dospělé populace 622 lidí.

22:24 Před řadou volebních místností čekali lidé ve frontách, aby mohli hlasovat, píše z Londýna zvláštní zpravodaj ČTK Stanislav Mundil.

V Londýně navíc stále musí čelit dešti a bouřkám, které v noci na dnešek zasáhly jihovýchod Anglie. Kvůli přívalům deště byly jihovýchodně od Londýna uzavřeny dvě volební místnosti, byla narušena předměstská doprava a uzavřeno několik stanic metra.

22:21 Brexit? K smíchu. Wall Street ve slušném plusu

22:03 Do konce britského referenda o setrvání v Evropské unii zbývá méně než 60 minut.

Hlasování začalo v 8:00 SELČ. Ihned po uzavření volebních místností začne na 382 místech sčítání a výsledky se budou shromažďova ve 12 regionálních střediscích. Organizace YouGov dnes večer překvapivě oznámila, že hned po zavření volebních místností zveřejní výsledky svého výzkumu, jak voliči hlasovali.

První dílčí výsledky se očekávají zítra krátce po jedné hodině v noci. Měly by být oznámeny v bývalé korunní kolonii Gibraltaru (s celkem 24.117 voliči) a na souostroví Scilly (2.153 obyvatel) asi 45 km jihozápadně od nejzápadnějšího cípu Británie, Cornwallu.

21:04 Dominový efekt brexitu: Kdo by byl další?

20:49 Policie dnes odpoledne na půl hodiny uzavřela volební místnost v severoanglickém Huddersfieldu v hrabství Yorkshire poté, co byl v její blízkosti objeven pobodaný muž. Podle vyšetřovatelů neměl útok nic společného s hlasováním v referendu.

20:21 Agentura YouGov překvapivě oznámila, že zveřejní odhady výsledků referenda, založené na dotazování voličů odcházejících z volebních místností (takzvané exit polls). Známy by měly být hned po uzavření místností, tedy po 23:00 SELČ. YouGov zveřejnila poměrně přesné odhady i po referendu o nezávislosti Skotska v roce 2014.

20:11 Evropská unie se bude muset změnit, ať už hlasování v dnešním referendu o dalším členství Británie v evropském bloku dopadne jakkoli, řekl dnes francouzský prezident François Hollande.

„Je to velký den pro Evropu, neboť Evropa se nutně změní, ať už britské hlasování dopadne jakkoliv,“ uvedl Hollande ve Štrasburku. „Samozřejmě doufám, že zítra (v pátek) ráno, se dozvíme, že zůstali v Evropské unii, protože tam je jejich místo, neboť Spojené království je evropskou zemí geograficky, historicky, hodnotami, které vyznává, i vazbami, které nás s ním pojí,“ dodal francouzský prezident.

20:00 Volební účast bude podle BBC mimořádně vysoká zejména ve Skotsku a Severním Irsku, kde převažují příznivci setrvání Británie v EU. Hlasovat tam podle odhadů přišlo 70 až 80 procent voličů.

Na některých místech na severu Anglie naproti tomu možná účast nedosáhne ani 50 procent, referuje na twitteru uživatel s odkazem na člena volební komise v Dudley poblíž Wolverhamptonu. Na jihu Anglie, která se považuje za baštu příznivců brexitu, ale lidí chodí hlasovat hodně.

19:43 Kvůli intenzivním bouřkám dnes v okolí Londýna kolabovala doprava, cestující na přeplněném londýnském nádraží Waterloo mají obavy, že se nedostanou včas domů a nestihnou odevzdat hlas v referendu. Hlasování končí za tři hodiny.

19:18 Členové volebních komisí předpovídají, že volební účast bude velice vysoká. Například na některých místech v hrabství Dorset by prý mohla překročit 80 procent. Dnes zveřejněný průzkum agentury BSG Research hovořil o účasti 67 procent voličů.

19:15 Hlavní index britských akcií FTSE 100 se díky nadějím na setrvání Británie v Evropské unii vyšplhal během dne až na dvouměsíční maximum. Nárůst zaznamenal i v závěru dnešního kolísavého obchodování, kdy zpevnil o 1,2 procenta na 6338,1 bodu.

Optimismus ohledně setrvání Británie v EU panuje rovněž na devizovém trhu. Britská libra se krátce před zahájením referenda vyšplhala k dolaru na letošní maximum.

19:01 Na radnici v Manchesteru probíhají poslední přípravy na páteční oficiální vyhlášení výsledků referenda. Mělo by k němu dojít ráno nebo brzy dopoledne, ale v tu chvíli by již mělo být jasné, kdo vyhrál.

Jednotlivé volební oblasti budou zveřejňovat své výsledky během noci a místní média se předhánějí v tipech, která vyhlášení budou klíčová. Prvním podstatným výsledkem bude v pátek v asi 01:30 SELČ hlasování ve spíše euroskeptickém městě Sunderland na severovýchodě Anglie. Pokud by zde stoupenci brexitu neměli velký náskok, sotva prý budou moci vyhrát i celostátně.

18:48 Na sociálních sítích stále rezonují obavy voličů, že volební lístky zaškrtnuté obyčejnou tužkou může později někdo vymazat a změnit. Strach mají zejména příznivci brexitu, kteří vyzývají, aby si lidé do volebních místností nosili vlastní propisky.

18:27 Co znamená Velká Británie pro EU?

18:25 Zajímavé otázky:

18:06 Fondy spekulující na pokles libry přilákaly rekordní příliv peněz

Drobní investoři, kteří se chtěli zajistit před oslabením libry v případě vítězství odchodu Británie z EU v dnešním referendu, napumpovali peníze do investičních nástrojů zvaných ETF, které jim umožňují spekulovat na pokles libry. Hodnota aktiva spravovaných těmito fondy tím ve středu dosáhla rekordní úrovně 279,9 milionu dolarů (6,6 miliardy Kč). Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na sdělení společnosti ETF Securities.

Jako ETF se označují takzvané burzovně obchodované fondy. Tyto nástroje jsou oblíbené mezi drobnými investory, pro které jsou jinak spekulace na pokles zahraničních měn příliš nákladné.

Ještě v pondělí se celkový objem aktiv ve fondech spekulujících na pokles libry pohyboval na úrovni 115,6 milionu dolarů. Pro srovnání, obchody, do kterých investoři vstoupili s vidinou na další posílení libry, se pohybovaly na úrovni 27,7 milionu dolarů.

17:58 Máte-li chuť, hlasujte do 23:00 na našem Twitteru: Remain? Leave?

17:45 Závěr evropských trhů: DAX 1,75 %, CAC 1,8 %, FTSE 1,2 %. Americké indexy připisují kolem jednoho procenta.

17:01 Prezident Miloš Zeman je pro setrvání Británie v evropské osmadvacítce. Domnívá se, že by po případném brexitu, o němž dnes Britové hlasují v referendu, následovalo oddělení Skotska od Británie a vstup Skotska do unie. Zeman to dnes řekl novinářům.

„Velmi bych uvítal, kdyby k brexitu nedošlo, a to z hlediska zájmu samých Britů,“ uvedla hlava státu. Pokud se podle ní Britové vysloví v hlasování pro opuštění unie, bude velmi pravděpodobně následovat opakované referendum o odtržení Skotska. „Toto referendum tentokrát Skoti vyhrají a další krok, který udělají, je, že podají přihlášku do EU. Jinými slovy: Velká Británie bez Skotska by už nebyla veliká,“ dodal prezident.

16:56 Index evropských akcií Stoxx 600 roste popáté v řadě. V případě „Remain“ bude tento týden na akciových trzích v Evropě zřejmě nejúspěšnější za pět let!

16:53 Sázková kancelář Paddy Power zvedla podle Radiožurnálu pravděpodobnost výhry „Remain“ proti „Leave“ na 93 %.

16:44 Britská média spekulují, co se stane v pátek po referendu

16:31 Slovenský premiér Robert Fico: Evropa bude jiná, a to bez ohledu na to, jaký bude výsledek referenda. Všichni věříme, že rozhodnutí v referendu bude pozitivní pro členství Británie v EU.

16:15 Proti brexitu se vyslovil šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

15:44 Morgan Stanley: Britská libra je na 6měsíčním maximu a výrazně nadhodnocena. V případě NE Brexitu dále poroste, ale pro atraktivitu investic do Velké Británie je potřeba její slabší kurz. Vývoj měn realtime můžete na Roklen24 sledovat zde: http://roklen24.cz/s/trhy-meny

15:40 Stratég Rabobank Matys pro CNBC: V případě Brexitu bude ve střední Evropě nejtvrději zasažen polský zlotý, jihoafrický rand jako proxy pro další měny emerging markets, odolnější se jeví turecká lira.

15:32 Futures na Wall Street indikovaly růst, nyní Wall Street zahajuje se zisky 0,7-0,8 procenta.

15:30 Euro atakuje hladinu 1,1400 EURUSD, roste o 0,5 % k USD.

15:29 „Skotsko by mělo hlasovat o nezávislosti, pokud se naplní Brexit“

15:19 Kontroverze vzbudil film odpůrců setrvání Velké Británie v EU „Brexit“. Pro zájemce zde na něj zanecháváme odkaz:

14:55 Sázková kancelář Betfair: Pravděpodobnost setrvání Velké Británie v Evropské unii je 86 %

14:34 Šéf německého sdružení automobilového průmyslu VDA Matthias Wissmann: Takzvaný brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, by v případě vzniku obchodních sporů mezi Londýnem a Bruselem mohl vést k přesunu části výroby automobilů z Británie do zahraničí.

14:26 Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker k Britům: Pokud se vyslovíte pro brexit, budete muset skutečně odejít. Británie nemůže počítat s tím, že by v případě negativního hlasování v dnešním referendu mohla místo brexitu jednat o nových podmínkách svého členství v Evropské unii.

14:11 Futures na Wall Street reagují na britské referendum růstem: S&P 500 +0,84 %. DJIA +0,83 %,Nasdaq +0,88 %

14:10 Německá kancléřka Angela Merkelová: O dopadech referenda by měly jednat všechny země EU společně, nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států.

13:39 Jiří Pospíšil na svém Facebooku: Přeji si ne brexitu, přišli bychom o významného eurorealistického spojence.

Držím dnes Britům palce, aby se rozhodli správně. Já osobně si přeji, aby Velká Británie v EU zůstala. V opačném případě by totiž Česká republika přišla o významného eurorealistického spojence, díky kterému se v EU daří zablokovat některé z nesmyslných nápadů eurofederalistů. Vedle toho by odchod Velké Británie mohl způsobit dominový efekt a referenda i v jiných zemích. Uniie by geopoliticky oslabila, z čehož by měl největší radost Vladimir Putin. A to pomíjím ekonomické dopady, které by měl brexit na českou a evropskou ekonomiku. Proto si myslím, že setrvání Británie v EU je lepší variantou.

13:29 V USA obchodované akcie britských firem jsou v premarketu výrazně ziskové: Shire a BHP Billiton kolem +5 %, RBS a Barclays kolem 4 %. Sledovat můžete zde: http://roklen24.cz/s/trhy-akcie

12:42 Pro brexit se na twitteru vyslovila herečka Liz Hurley. Opustit unii chtějí také herečka Joan Collinsová, šéf formule 1 Bernie Ecclestone, herec John Cleese, sir Michael Caine, zpěvačka Elaine Paige nebo internetový aktivista a spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange.

12:37 Ministr obrany Martin Stropnický na twitteru – Čí může být zájem, aby Evropa byla nefunkční, rozhádaná a tedy slabá? A kdo si může přát, aby přišla o Velkou Británii? ČR určitě ne!

12:33 Britské akcie se vyšplhaly na dvouměsíční maximum. Hlavní index britských akcií FTSE 100 se dnes před polednem vykazoval index nárůst asi o 1,7 procenta a pohyboval se v blízkosti 6369 bodů. Díky nadějím na setrvání Británie v EU posilují i další evropské akciové trhy. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce před polednem přidával více než procento.

12:21

11:59 V britských médiích a na sociálních sítích se objevily konspirační teorie o tradičních tužkách, které jsou k dispozici ve volebních místnostech. Mazány by údajně mohly s jejich použitím být a zneplatněny tak hlasy pro Brexit…

11:55 Britskému referendu nepřeje počasí. Déšť a záplavy zkomplikovaly dopravu. Meteorologové vyhlásili pro jihovýchodní Londýn a hrabství Essex bezprostřední nebezpečí záplav.

11:46 Premiér Cameron si může stěžovat jen sám na sebe. Aby vnesl mír do řad toryů, sám navrhl uspořádat referendum o odchodu z EU, vyhraje-li volby v roce 2015. Co vypadalo původně jako neškodné řešení krátkodobého politického problému, metastázovalo do rozměrů, které mohou těžce poškodit britskou ekonomiku a ovlivnit směřování státu po generace – cituje ČT24 americký The New York Times.

11:23 Pro setrvání v unii je fotbalista David Beckham, herec Daniel Craig, spisovatelka J.K. Rowlingová, zpěvák Elton John a herec Daniel Portman.

11:11

11:06 Premiér David Cameron: „Jděte a hlasujte pro větší a lepší Británii uvnitř reformované EU.“

10:55 V případě, že Británie opustí EU, přijde o nejvyšší rating na stupni AAA. Německému listu Bild to řekl zástupce mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor‘s Moritz Kraemer.

10:50 Bývalý londýnský starosta Boris Johnson v dnešním The Daily Telegraph: Dnešní hlasování je pro mě důležitější než má budoucnost v britské politice. Pokračující členství Británie v EU by rozložilo britskou demokracii.

10:43 Šéf ODS Petr Fiala na twitteru: Kdybych byl Brit, zvažoval bych brexit. Za ČR si však přeji setrvání Británie v EU. Bez ni bude EU horší a nutná reforma složitější.

10:43 Podle průměru posledních šesti průzkumů, který dnes spočítala agentura Reuters, je poměr hlasů mezi stoupenci a odpůrci setrvání země v EU rozdělen přesně na polovinu.

10:31 Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru: Věřím, že se dnes Britové rozhodnou zůstat s námi! Je to pro všechny lidi v Evropě lepší, sebevědomější a bezpečnější varianta budoucnosti.

10:27

10:23 Petr Robejšek na svém Facebooku: Brexit jako šance

Kdybych mohl, tak bych dnes hlasoval pro Brexit. Ne proto, že bych si ho přál jako potvrzení mých názorů, ale protože v něm vidím jedinou šanci na zásadní a kontrolovanou reformu EU. Snad jen po šoku z vystoupení Britů by byla evropská politická třída ochotná jí provést.

V Bruselu a v metropolích Evropy se však zřejmě stále ještě počítá se zdroji, které již dávno nejsou k dispozici, totiž čas a peníze. Mezitím ale EU ztratila sex-appeal exkluzivního klub vyspělých států a jeví se jako nesourodý a těkající houfec. Chybí jí realistická představa o smyslu a cíli evropské integrace; „více Evropy“ to jistě není. Protože rostoucí počet jejích občanů se EU stává ztělesněním anonymní moci, která jim bere více než poskytuje.

Ti ve Velké Británi, kteří volají zůstaňme neříkají, co bude pak. Realisté mezi nimi však jistě tuší, že bez Brexitu nedojde ani k opravdovým reformám. EU ustrne ve svém modusu činorodého normování a záplatování děr až do té doby, kdy chybně nastavený systém zničí sám sebe.

Nedojde-li k radikální reformě EU teď, tak bude za pár let ještě labilnější Unie opět konfrontovaná s hrozbou vystoupení Britů, anebo nekontrolovaného rozpadu celého spolku.

10:22 Podrobnosti o hlasování

Hlasovat mohou občané Británie, Irska a Společenství starší 18 let, kteří mají trvalé bydliště v Británii, a rovněž britští občané žijící v zahraničí, kteří se v posledních 15 letech nacházejí ve volebních registrech Velké Británie. Na rozdíl od parlamentních voleb mají v tomto případě volební právo i občané Gibraltaru.

Systém hlasování je podobný jako u parlamentních voleb. Registrovaným voličům se zašlou příslušné informace s adresami volebních místností.

V nich dnes voliči obdrží lístek s otázkou referenda, potom odejdou za plentu, tužkou vyznačí na papíře svoji volbu a vhodí lístek do urny.

Pro ty, kteří budou v daný den v zahraničí, třeba na dovolené, existuje i možnost hlasovat korespondenčně.

Započítávat se budou pouze lístky s jasně zakřížkovaným políčkem „zůstat“ nebo „odejít“. Všechno ostatní – například víc než jeden křížek, křížek mimo rámeček nebo nevyplněný hlasovací lístek – se počítat nebude. Vítězí volba s větším počtem platných hlasovacích lístků.

Rozhoduje tedy přímá většina hlasů s tím, že nebyla stanovena žádná kvóta na minimální účast na referendu.

Newsletter