Břidlicová těžba ropy se nevzdává

Co tě nezabije, to tě posílí – to by mohlo být mottem americké břidlicové těžby. Od doby, kdy břidlicový boom začal, kritici argumentovali, že se všechno jeví až příliš dobře a skeptický pohled přidávali i někteří analytici, kteří varovali, že pokud spadne cena ropy a zemního plynu, průmysl se zhroutí jako domeček z karet.

Toto léto však přineslo poměrně silný důkaz o tom, že se mýlili. Když před lety začaly ceny ropy klesat, těžba břidlicových producentů uvadala, některé dokonce „složila“. Ovšem výnosy za druhé čtvrtletí amerických průzkumných a těžebních společností ze začátku tohoto měsíce ukázaly několik pozoruhodných čísel, zejména v oblasti snižování nákladů. Společnost Pioneer Natural Resources poznamenala, že od loňského roku snížila své výrobní náklady na barel o 26 procent. Devon Energy uvedla, že náklady snížila o 40 procent. Ke snížení nákladů dochází jednak v důsledku nižších cen v dodavatelském řetězci, ovšem také v důsledku interních inovací. Úspory dosažené prostřednictvím zvýšení efektivity budou trvalé, jak poznamenává i Vicki Hollub, generální ředitelka společnosti Occidental Petroleum, která poznamenává, že až 80 procent úspor pochází z lepšího plánování, vrtací techniky, nižších nákladů na materiál a lepší logistiky. Navíc také uvadá názor, že břidlicová produkce bude vždy potřebovat trvalý příliv kapitálu.

Minulý týden bylo, podle Baker Hughes, aktivních 316 vrtných plošin, což je od května o 68 víc. Toto zvýšení přichází v době, za kterou ropa nepřeskočila hranici 52 dolarů za barel (v jeden čas byla dokonce na 40 dolarech za barel). V roce 2015 zažila břidlicová těžba jedno falešné oživení. Cena ropy byla tehdy na 60 dolarech za barel. Od té doby však odvětví zaznamenalo snížení nákladů. Je tedy více pravděpodobné, že současné oživení by mohlo být trvalé.

Tlak na náklady a kapitálové výdaje je stále intenzivnější. Americká produkce surové ropy klesla v období od dubna 2015 do května 2016 o 800 000 barelů denně a je stále v útlumu. Nicméně, pokles produkce ropy v USA je nyní jemnější než se očekávalo na jaře. Některé společnosti, včetně ConocoPhillips, Continental a Pioneer, dokonce naznačují navýšení očekávané produkce.

Newsletter