Britové brexitu litují. Libra letos oslabila

Klíčové body

  • Libra letos vůči euru oslabila o více než 5 %, vůči dolar pak o více než 10 %.
  • Bank of England plánuje zvyšovat sazby i příští rok, nebude ale už tak razantní.
  • Vůči koruně byla libra letos volatilní, rozdíl mezi maximem a minimem je zhruba 5 korun.
Zdroj: Depositphotos

Evropské výhledy následujících několika měsíců nejsou příliš optimistické. Jednak kvůli vysoké inflaci, energické krizi, ale i nejistotě kolem války na východě. Velká Británie si další problémy nadělala i svým vystoupením z EU. Britská ekonomika trpí a libra není pro investory žádným velkým lákadlem. 

Příští týden to budou dva roky od doby, kdy Velká Británie oficiálně rozpustila svazek s Evropskou unií. Není žádné překvapení, že více než 6 let po referendu se většinový názor ve společnosti překlenul na opačnou stranu. Podle asociace British Polling Council 57 % Britů považuje „rozvod“ s EU za jednoznačnou chybu. Důvodů je hned několik, například nedostatek pracovních sil, nedostatek zboží či firmy ztrácející konkurenceschopnost na světovém trhu. Brexit britskou ekonomiku bezesporu oslabil. Podle studie z Centre for European Reform, která vytvořila simulaci Velké Británie bez brexitu, nelze aktuální situaci zdůvodňovat pouze pandemií. Pomalejší ekonomický výkon se totiž projevil už začátkem roku 2020 před jejím vypuknutí.

Podle aktuální prognózy Bank of England by měla meziroční inflace začít klesat v polovině příštího roku. Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí mírně vzrostla, což může působit lehce paradoxně, když v některých sektorech pracovní síla chybí. Britská ekonomika se jako taková propadá. V posledním čtvrtletí je očekáván pokles HDP o 0,1 %. S recesí centrální banka počítá, ostatně by mohla pomoci s vysokou inflací. Na inflační cíl 2 % by se ale Britové měli dostat za další dva až tři roky. Na posledním letošním zasedání Bank of England došlo na zvýšení sazby o 50 bodů na úroveň 3,5 %. V příštím roce se podle prognózy počítá s dalšími navýšeními. Trh čeká vrchol sazeb zhruba pod 5 %, což však centrální banka napřímo dementovala. Pravděpodobnější bude posun směrem k 4 % a poté úroková stabilita.

Po referendu o členství v EU kurz britské libry poskočil na slabší úroveň, od té doby se až do současnosti kurz pohybuje v kurzovém pásmu 0,820 EURGBP až 0,950 EURGBP. Nejslabší byla libra vůči evropské měně v březnu 2020 s příchodem covidu, poté ale následovala korekce, která ztráty umazala. Během letošního roku libra celkově oslabila vůči euru zhruba o více než 5 %. Nejsilnější byla v březnu, kdy se kurz přiblížil k 0,820 EURGBP. Nejslabší byla britská měna v září, kdy bývalá premiérka Lizz Truss přišla s návrhem snížit daně v době vysoké inflace, začínající energické krize, a to i přes výrazný deficit státního rozpočtu. Libra se dostala nad hranici 0,925 EURGBP, vůči koruně byl kurz pod úrovní 26,550 GBPCZK. Výraznější korekce přišla po odvolání návrhu této daňové reformy, která bývalou premiérku stála místo.

Tak jako zbytek Evropy i Spojené Království nečekají příští rok lehké časy. Pro Brity však může být hrabání z pomyslné jámy o to složitější, protože se brexitem střelili do nohy. Vzhledem k tomu, že se začínají ozývat hlasy ohledně nezávislosti Skotska a Severního Irska, měla by bývalá světová velmoc zvážit změnu svého názvu upuštěním přídavného jména „Velká“.

Kurz již z výhledu vyšších britských sazeb příliš nevytěží. Fundamenty na straně libry jakožto růstové měny vidíme spíše negativní s ohledem na sílu recese a hluboký deficit běžného účtu. Kurzu by mohl pomoci slabší dolar spojený s případným rychlým poklesem americké inflace. U dolaru proti libře vidíme rizika na straně mírně silnějšího dolaru s posunem pod 1,2000 GBPUSD, proti euru zastáváme neutrální pozici s ohledem na to, že obě měny spadají do skupiny růstových a potýkají se v podstatě se stejnými problémy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0615 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,42 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0574 do 1,0705 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,22 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,81 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,20 až 24,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,68 do 22,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter