Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Britové si připlatí. Královská rodina chce letos dvakrát více

V minulém roce stálo vydržování královské rodiny Velkou Británii téměř 43 milionů liber. Podle posledních zpráv z Buckinghamského paláce to ale na příští rok stačit nebude. Koruna, resp. vydržování královských nemovitostí, prý pojme téměř dvakrát více. Jak budou reagovat Britové? Vyplatí se jim „udržovat“ tento drahý symbol?

Oficiální statistiky ukazují, že společnost Crown Estate, která spravuje pozemky a nemovitosti královské rodiny o hodnotě více jak 12 miliard liber, vydělala za poslední rok ke konci března 328,8 milionu liber, což je osmiprocentní meziroční nárůst. Královská rodina vlastní řadu nemovitostí a podle zákonů dostává od daňových poplatníků fixní procento z jejich zisku. Letos tyto prostředky plánuje investovat především do opravy svého sídla v Buckinghamském paláci.

Správce královské pokladny Alan Reid v úterý uvedl, že Britové za své poplatky královské rodině dostávají slušnou rentabilitu. Jejich peníze jsou tedy prý dobře využity. „Pokud se podrobně podíváte na naše účty, můžete vidět, že příspěvek královně se rovnal 65 pencím na obyvatele ročně. To je ve Velké Británii cena jedné poštovní známky první třídy. Když si představíte, jak velkým symbolem je královna a co reprezentuje, tak si myslím, že jsou to velmi dobře zúročené peníze,“ cituje Reidova slova server CNBC.

Proces brexitu může začít. Má souhlas královny Alžběty II.

Správce pokladny dále sdělil, že královna Alžběta II. a její manžel princ Filip uskutečnili více než 3000 oficiálních schůzek. Princ Filip však již letos prohlásil, že od podzimu kvůli svému zdravotnímu stavu přeruší výkon svých královských povinností.

Čísla nesedí

Odpůrci královské rodiny – skupina zvaná Republika – ale spočítali, že po započítání ochranných a dalších opatření stálo Británii vydržování Jejího Veličenstva 345 milionů liber ročně. Nejen proto tak tato skupina protěžuje konec královské rodiny a volby řádně zvolené hlavy státu.

Chystáte se na Wimbledon? Za jahody si připlatíte

Šéf organizace Graham Smith například popsal financování hlavy státu a její rodiny jako „obrovský účet pro daňového poplatníka“, který jde jen na podporu privilegovaných.

Ohlášené zvýšení rozpočtu pro královskou rodinu přichází v době, kdy začínají desetileté opravy v Buckinghamském paláci. Ty by měly ve finále spolknout 369 milionů liber.

Newsletter