Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Britská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky, úroky nemění

Britská centrální banka zlepšila výhled růstu ekonomiky na letošní rok. Měnovou politiku na svém dnešním zasedání ale podle očekávání nezměnila a základní úrokovou sazbu nechává na rekordním minimu 0,25 procenta. Bank of England také zopakovala, že jejím dalším krokem může být jak zvýšení, tak snížení sazeb, což odráží nejistý výhled vývoje britské ekonomiky.

Finanční trhy dávají zhruba poloviční šanci tomu, že centrální banka letos úroky zvýší. Podle většiny ekonomů je však vysoce pravděpodobné, že se tak nestane do poloviny roku 2019, kdy Británie zřejmě opustí Evropskou unii.

Po referendu, ve kterém se Britové loni v červnu vyslovili pro odchod z Evropské unie, si britská ekonomika vede lépe, než se čekalo. Ve čtvrtém čtvrtletí vykázala růst o 0,6 procenta. Obavy z dopadu referenda centrální banku v srpnu přiměly snížit poprvé za více než sedm let úroky a rozšířit stimulační program.

Centrální banka dnes uvedla, že letos očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) Británie o dvě procenta. To je více, než odhadují ekonomové. V předchozí prognóze banka počítala s letošním růstem HDP o 1,4 procenta a po referendu dokonce jen o 0,8 procenta.

Na roky 2018 a 2019 zvýšila banka odhad růstu pro každý rok o 0,1 procentního bodu. Dodala ale, že stále čeká rostoucí inflaci, což způsobí, že životní úroveň domácností začne koncem roku stagnovat.

Newsletter