Britská libra obětním beránkem evropské slabosti

Pád britské libry vůči americkému dolaru v tomto týdnu může znamenat začátek dlouhodobějšího poklesu, vzhledem k sílícímu očekávání, že úrokové sazby v Británii zůstanou nižší po delší dobu, říkají analytici.

Libra dnes oslabuje až na 1,56450 dolaru, nejnižší úroveň od září 2013, poté co slabé údaje z realitního trhu podpořily přesvědčení, že je nepravděpodobné, že Bank of England brzy přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Ta klíčová zůstává na rekordním minimu 0,5 procenta. K dnešnímu dni je hodnota britské měny vůči americkému dolaru o více než 1 procento nižší oproti začátku týdne.

„Libra se stala obětním beránkem. Měnový pár GBP/USD bude v následujících dnech a týdnech klesat až na úroveň 1,5 dolaru za libru,“ napsal Kit Juckes, makro stratég Société Générale.

Britský růst nemovitostního trhu v říjnu zpomalil na 18měsíční minimum. „Trhy očekávaly, že BoE přistoupí k brzké normalizaci úrokových sazeb. To však bylo smeteno ze stolu vzhledem k nedávným údajům,“ řekl Nizam Idris, měnový stratég firmy Macquarie.

Bank of England snižuje prognózu ekonomiky, čeká inflaci pod 1 %

Idrisův výhled je o něco méně medvědí; očekává, že se hodnota libry v nejbližší době ustálí na úrovni 1,55 dolaru, ale zároveň varuje, že špatná hospodářská situace v eurozóně bude nadále působit jako protivítr pro hospodářství Velké Británie.

Capital Economics očekává hodnotu libry na 1,55 dolaru do konce roku a 1,50 dolaru v roce 2015. „Trh nyní předpokládá, že jednodenní sazba bude v příštích dvou letech v USA o něco vyšší, nežli tomu bude ve Velké Británii, zatímco před čtyřmi měsíci bylo očekávání spíše opačné,“ řekl John Higgins, hlavní ekonom skupiny.

BoE ve středu varovala, že inflace se v příštích 6 měsících ocitne pod úrovní 1 procenta, což je výrazně pod 2procentním cílem a posiluje to předpoklady pro pokračující uvolněnou měnovou politiku.

Juckes ze Société Générale řekl, že inflační report byl více holubičí, než se obecně očekávalo, a že účastníci trhu mají všechny důvody odložit svá očekávání zvyšování úrokových sazeb. Jak Macqaurie tak Société Générale očekávají růst sazeb po všeobecných volbách v druhé polovině roku 2015. 

Newsletter