Britská show spustila raketový růst objednávek amerického průmyslu

Závratné číslo přinesly průmyslové objednávky Spojených států za červenec. Za raketovým 22,6% růstem ale stojí zejména objednávky v leteckém průmyslu. Objednávky bez dopravy by klesly o 0,8 procenta, po vyloučení obranného průmyslu bez letadel o půlprocento. Druhou stranou mince je nárůst leteckých objednávek o 318 procent po letecké show ve Velké Británii. Faktem nicméně je, že vzestupně – na 2,7 % z 0,7 % – byly revidovány celkové objednávky za červen.

V civilním sektoru červencový vzestup objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech odráží prodeje aut. Objednávky v sektoru vylétly nejprudčeji od srpna roku 2009, tedy za posledních pět let.

Hlavní slovo ale měla letecká show ve Farnborough. Boeing tam získal objednávky na 324 strojů a dostal se na zhruba trojnásobek červnového stavu 109. Objednávky bez dopravy celkově i bez vojenského sektoru po očištění o letadla zaostaly.

Celkový obraz objednávek v americkém průmyslu ale potvrzuje již dříve podaná data. ISM index aktivity v průmyslu v červenci vystoupal na maxima od dubna roku 2011, osobních a lehkých aut se v červenci prodalo 16,4 milionu kusů, méně proti 16,9 milionu v červnu, což ale byl rekord od července roku 2006.

Eurodolar na data reagoval skokovým posunem na 1,3200 EURUSD, vzápětí se ale navrací do pásma 1,3190-1,3195 EURUSD.

Newsletter