Britský maloobchod padl v září na krizové úrovně

Maloobchodní tržby ve Velké Británii klesy minulý měsíc na nejnižší úrovně od prosince 2008, hlavně vlivem slabých tržeb za prodej potravin a tržeb v sektoru oblečení a obuvi, které dopadly na nová rekordní minima. Podle měsíční zprávy Britského maloobchodního konsorcia a společnosti KPMG, mělo velmi teplé léto za následek extrémně nízkou poptávku po zimním oblečení. Prodej módního oblečení, kabátů a obuvi spadl na nejnižší úrovně od dubna 2012.

Obrat v britském maloobchodu v září spadl o 2,1 % ve srovnání s loňským rokem, kdy tržby za měsíc září rostly o 0,7 %. Těžký měsíc měli i prodejci potravin, z nichž většina pokračovala ve snižování cen. Zpráva ukazuje, že inflace cen v potravinovém sektoru je na historickém minimu hlavně tlakem supermarketům, které lákaly zákazníky na speciální slevové akce. Například ceny čerstvých potravin zůstaly poprvé od února 2010 beze změny.

Obchodníci se ale zase tolik nermoutí, očekávají, že nastávající vánoční sezóna bude dobrá, a že ti, kteří investovali do systému na řízení zásob, budou opět o Vánocích slušně profitovat.

Newsletter