Bude GBP/USD pokračovat v býčím trendu?

Dnešní den přináší zvýšenou volatilitu měnového páru GBP/USD. Za hlavní důvod k ranní fluktuaci ceny lze považovat již proběhlé zveřejnění britských inflačních dat a dat z britského trhu práce. Ve 13:30 GMT bude navíc v USA zveřejněn index cen výrobců, který slouží jako hlavní ukazatel americké inflace.

Nezaměstnanost v UK klesla na nejnižší úroveň za více než pět let (6,8 % z předchozích 6,9 %), zatímco růst mezd se v zemi zvýšil více než inflace poprvé od roku 2010. Mzdy včetně bonusů se meziročně v průběhu tří měsíců předcházejících březnu zvýšily o 1,7 procenta, což byl však nižší růst než předpokládaný konsensus. Toto lze považovat za jeden z faktorů podporující chvilkový propad libry. Další z faktorů tlačící kurz GBP/USD směrem dolů byl proslov guvernéra BOE Marka Carneyho, který mimo jiné zchladil spekulace o dřívějším zpřísněním měnové politiky.

Mezi další data, která mají zásadní vliv na dnešní pohyb kurzu GBP/USD, spadá inflační report z USA, přičemž konsensus je zvýšení spotřebitelských cen o 0,2 procenta. V případě jeho překonání můžeme očekávat krátkodobé pokračování propadu ceny GBP/USD.

Z dlouhodobějšího hlediska lze pozorovat, že v obou zemích dochází k výraznému zlepšení ekonomické situace. GBP/USD se však zcela očividně nachází uprostřed býčího trhu, což nasvědčuje tomu, že britská ekonomika je na tom ještě podstatněji lépe než ta americká. Toto je ostatně potvrzeno daty zveřejněnými v předchozích měsících. Na grafu lze pozorovat, že tento nastolený trend započal v červenci 2013, kdy cena zformovala takzvaný double bottom, a od té doby strmě stoupá. Momentálně se cena ocitá v pásmu hned několika stěžejních rezistenčních pásem, přičemž dvě z nich již byla v předchozích dvou měsících proražena.  

Osobně se domnívám, že momentální propad ceny nebude mít dlouhého trvání a nastolený trend bude pokračovat. Vidím tedy tento moment jako ideální příležitost k otevření dlouhé pozice. Tato dlouhá pozice by měla mít parametry limit buy order nad hranicí v minulém měsíci zformovaného supportu 1,67467. Pro ty opatrnější bych zvolil market order na konci dne, tedy 21:00 GMT na nebo nad hranicí 1,67800. Tato hranice nejen že je protnuta trendovou linkou, ale také zde nalezneme Fibbonaciho retracement 38,20 z předchozích dvou měsíců. V momentě uzavření candlesticku nad touto hranicí budeme svědky odolání těchto rezistenčních hodnot, což nám dává příhodné odds k úspěšnému obchodu. TP by měl být nastaven pod hranicí 1,70000, a SP pod 1.6720. Risk/reward ratio v tomto případě ukazuje na vysoce výhodný obchod.

Newsletter