Budeme se točit v inflační spirále nebo kromě ČNB bouchne do stolu i někdo jiný?

Zdroj: Depositphotos

Nemusí být člověk ani ekonomem, manažerem nebo politikem, aby sám neodezřel, co dělají nebo ještě udělají skokové nárůsty cen energií (od benzínu, elektřiny či tepla) s cenotvorbou komodit, které jsou nutné pro to, aby vůbec vznikly (byly vyrobeny) nebo pro poskytnutí služby (třeba od ostříhání vlasů po výjezd lanovkou na lyžovačku).

Když je všichni promítnou do svých nákladů, jako že musí, chtějí-li podnikatelsky přežít, zbude černý Petr tradičně spotřebitelům, což jsou nepochybně všichni obyvatelé, z nichž ale jen cca horních deset tisíc skoro nic nepocítí. Ostatní zareagují většinou správně – začnou šetřit. S výjimkou nezbytného jídla a oblečení defacto na všem dalším. Jako první budou na řadě pravděpodobně jejich absence na sportovních akcích, kultuře nebo v restauraci (už dnes např. hospodští naříkají, jak se jim kvůli covidu propadly tržby a žádají po státu kompenzace).

Ruku v ruce s dírou ve státním rozpočtu, ale právě i kvůli drahým energiím a palivům vylétne (nebo už se tak stalo) cena jízdného v MHD a další veřejné dopravě, což v první linii odnesou, stejně jako ta předchozí zdražování, důchodci a skrze studenty opět i rodinné rozpočty zástupců střední třídy i sociálně slabých familií nebo jen matek s dětmi. Podraží dovolené (hotely, doprava, stravování tam atd.), takže si je řada z nás bude muset buď zcela odpustit nebo je zredukuje. To znamená další ránu pro tuto ekonomickou sféru týranou stejně jako restaurace už přes dva roky covidem.

Nemá cenu dál pokračovat v tomto výčtu, byl by nekonečný. Pokud cena energií zachová svoji úroveň, zaplatíme totiž víc úplně za všechno a finance určené jinam, půjdou primárně sem. Trh netrh. Kolikrát si říkám, že i to je možná cílem – nechat si celý přechod k bezemisní energetice zaplatit od běžných Evropanů.

Nám v Evropě totiž jako by nestačilo, co nám před letošní zimou vyvedlo Rusko s plynem, týráme se pořád sami a pořád dokola ještě úprkem od svých funkčních zdrojů, které vyrábí energie za přijatelné peníze. Ve Francii už prý nařídili státnímu koncernu EdF, aby prodával levnou jadernou energii i svým konkurentům, díky čemuž prý sníží cenový růst pro obyvatele na 4 % z jinak očekávaných 35 %.

Jak to dělají, je mi ale záhadou, protože když bych něco takového očekával i u nás, dozvím se, že levná elektřina vyráběná v českých uhelných a jaderných elektrárnách se prohání přes burzovní ruletu v Lipsku (ta francouzská zřejmě ne) a takto ohodnocená putuje s přirážkou do našich zásuvek. Odpuštění DPH je sice fajn, ale principiálně nás nevytrhne. Cesta vede jinudy.

Přestaňme prosazovat za každou cenu ryzí ideologii, že bez zeleného přístupu úplně ke všemu a úplně hned přijde rychlý konec světa. Chovejme se ke svému životnímu prostředí ohleduplně, využívejme smysluplně vše, co lze dělat bez emisí i dalších negativních dopadů, ale nenuťme se kvůli tomu k asketismu a chudobě.

A potom – už by jim to měl někdo konečně v unijních orgánech jasně a nahlas za ČR oficiálně (nikoli při debatě v zákulisí s kávou) říci. Klidně i s bouchnutím do stolu teď hned nebo až budeme EU předsedat, vše podložit argumenty z dopadových analýz, jejichž absence je vyčítána předchozí vládě. Jinak si totiž guvernér a bankovní radní ČNB budou sami ruce otloukat při opakovaném „bouchání do stolů“ u zvyšování úrokových sazeb, brzdíce zatím v ČR jako jediní nastartovanou centrifugu s inflací.

Newsletter