Budou mít Spojené Státy v roce 2016 vyrovnaný rozpočet?

Hlavní ekonom CME Group Blu Putnam se domnívá, že by Spojené státy mohly pro fiskální rok 2016 dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Země v posledních 4 letech nevykazovala žádný nárůst ročních výdajů, přičemž růst tržeb přesahoval 8 procentní hranici, upozornil Putnam ve svém komentáři. 

Rozdíl mezi příjmy a výdaji byl v roce 2009 ekvivalentní desetině amerického HDP. Nyní, jsou to pouhá tři procenta, což Putnam nepovažuje za nikterak špatné číslo. „Jsme v období rostoucí fiskální stability,“ řekl. „Do roku  2016, by tento rozdíl mohl být roven nule.“ Podle Putnama jsou trhy práce zdravější, než si lidé myslí. Domnívá se, že Fed bude sdílet jeho názor, což by mohlo mít za následek zvýšení úrokových sazeb v průběhu dubna až června příštího roku. 

Největší problém na trhu práce není v soukromém sektoru, řekl Putnam. Vytváření pracovních míst v soukromém sektoru je ve srovnání s poslední recesí téměř totožné. Na druhé straně bylo během posledních 4 let ztraceno 817 tisíc vládních pracovních míst, což se nestalo nikdy předtím v období expanze. Bez ohledu na to je, alespoň podle Putnama, stagnace trhu práce minulostí. Podle něj lze nadále očekávat vytváření dvou stovek tisíc pracovních míst měsíčně, přičemž míra propouštění stále klesá.

Newsletter