Buffett: Shortovat americké akcie je hra, ve které lze jen prohrát

Zatímco řada expertů varuje před blížícím se krachem, slavný americký investor Warren Buffett zůstává optimistický. Není to poprvé, kdy tento miliardář vyjádřil svou důvěru americkým akciím. Tentokrát přidal navíc smělý dlouhodobý odhad.

„Věštec z Omahy“, jak se Buffettovi také přezdívá, je jedním z nejbohatších mužů naší planety. Velkou část svého jmění dosáhl díky svým chytrým investičním rozhodnutím a také svým optimistickým postojem k americkému akciovému trhu. A tomu zůstává věrný i nadále.

Korekce? Pravděpodobně v následujících třech měsících

Za osm týdnů korekce, do dvou let krach

Ke stoletému výročí magazínu Forbes se konala akce, na které podle serveru Finanzen.net tento 87letý investor vyjádřil svůj pohled na vývoj americké ekonomiky. Miliardář je prý přesvědčen, že americké akcie mají ještě velký prostor pro růst. „Shortovat americké akcie je hra, při které lze jen prohrát,“ řekl. „Kdykoli slyším lidi, kteří se o USA vyjadřují pesimisticky, myslím si, že přece musí být blázni,“ cituje Buffetta server. Ekonomika USA je podle něj totiž v dobré kondici a na tom se prý v dohledné době nic nezmění.

Další recesi v USA způsobí spotřebitelský dluh. Již v roce 2019

Buffett se dokonce nechal strhnout ke smělé dlouhodobé prognóze vývoje jednoho z hlavních amerických akciových indexů Dow Jones Industrial. Tento index prý za sto let bude mít hodnotu vyšší než milion bodů. Při pohledu na uplynulých sto let nicméně takovýto odhad zase tak odvážně nevypadá. Zatímco včera tento index uzavřel na 22 412 bodu, sto let zpátky stál na 81 bodech.

Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

Buffett se svým optimismem ohledně kondice amerického akciového trhu netají již delší dobu a podle toho také jedná. Bez ohledu na to, že se Wall Street pohybuje na značně vysokých úrovních a řada expertů varuje před brzkým krachem, si zatím Buffett v průběhu roku pořídil akcie v dvouciferných miliardových objemech. Z pozitivní nálady na trhu profituje i jeho vlastní investiční firma Berkshire Hathaway, jejíž akcie se obchodují na rekordní úrovni.

Newsletter