Bulhaři opět viní ČEZ. Teď z potlačování konkurence

Bulharská antimonopolní úřad obvinil tři distributory elektřiny v zemi – české ČEZ, Energo Pro a rakouskou EVN, které dohromady ovládají rozvodnou síť – z účtování bezdůvodně a neúměrně vysokých cen za použití nízkonapěťové sítě, které potlačovaly konkurenci.

Vznesená obvinění se dle bulharského zdroje Novinite.com týkají zejména instalací kabelového vedení na pilíře sítě nízkého napětí stávající sítě v zemi. „Podle tržní analýzy neexistují jiné, ekonomicky racionální cesty distribuce elektřiny, než skrze infrastrukturu a síť, která je spravována těmito třemi společnostmi. Budování alternativní sítě by bylo ztrátové,“ uvádí Novinite. Podle antimonopolního úřadu chybí ceně pronájmu sítě zdůvodnění, jasná analýza a pojmenování faktorů, které za cenou stojí.

Tato obvinění byla vůči distributorům elektřiny v Bulharsku vznesena již v květnu roku 2014, ale s tím, že jsou potřeba další analýzy. Proti údajnému porušení článku 21 bulharského antimonopolního zákona se společnosti mohou ve 30denní lhůtě odvolat.

Newsletter