Bývalý spolumajitel OKD Otava: Férová je insolvence. Co nejdřív

(Rozšířeno 13:06) Podle bývalého spolumajitele OKD Petra Otavy, vlastníka skupiny Metalimex a obchodníka s uhlím a dalšími surovinami, je pro NWR nejpravděpodobnějším vyústěním současné krize vyhlášení úpadku. „Diskuse o prodeji OKD je nesmyslná,“ říká Otava v rozhovoru pro MF DNES, který vyjde ve středu. Restrukturalizace dluhu by podle Otavy, který od NWR odkoupil OKK Koksovny, jen prodloužila agonii NWR a OKD. Akcie NWR dnes ráno vystřelily na posunu v restrukturalizaci až o pětinu hodnoty, jejich růst ale postupně vyprchává na současných necelých 6 %.

NWR (+20 %) stále nemá dost ano od věřitelů. Na zbylé tlačí (+komentáře)

„Já považuji za chlapské a zodpovědné řešení jen vyhlášení insolvence v co nejkratší době, ukončilo by to trápení všech zúčastněných. Neznamenalo by to omezení nebo ukončení těžby,“ říká Otava pro MfD.

Pokud se podle Otavy firmy ujme profesionální tým nasazený insolvenčním správcem, bude možné firmu stabilizovat a udržet v chodu. Převzít by ji pak měl, očištěnou od dluhů a starých závazků, stát.

Sám Otava dle MfD nabízí OKD své služby. „Mohu pomoci situaci v OKD řešit, i když nás odsud prakticky vyštvali. Málokdo tu firmu zná, jako já. Jsem ochoten pomoci insolvenčnímu správci nastavit řídící systémy a zefektivnit obchod, pokud o to budu požádán,“ uvedl v rozhovoru pro MfD.

Newsletter