ČBA: Češi euru důvěřují, jako měnu si ho ale domů pustit nechtěji

Podle aktuálního průzkumu Eurobarometer jsou Češi největšímy odpůrci eura. Přesto jejich vztah není pouze negativní, dokládají to výsledky červnového průzkumu České bankovní asociace (ČBA). Z jeho výsledků vyplývá, že při cestování mimo eurozónu či USA si sebou raději než dolar vezme euro 57 procent Čechů. Až 45 procent pak označuje euro za stejně stabilní měnu jakou byla před finanční krizí.

Pokud jde o úspory, nemůže euro koruně konkurovat. Drtiví většina, více než čtyři pětiny střadatelů. spoří v korunách. A pokud jde o eurové půjčky domácnostem, ty se téměř v Česku nevyskytují prakticky vůbec.

„Svědčí to o důvěře, kterou naše národní měna má, a o její stabilitě. A pokud jde o úvěry, tak o tom, že úrokové sazby u korunových hypoték jsou pro klienty výhodné,“ uvedl analytik ČBA Miroslav Zámečník.

Podniky využívají  oproti domácnostem euro více, ať už pro vklady nebo úvěry. Zatímco domácnosti drží na účtech v eurech pouze dvě až tři procenta úspor, v případě podniků je z jejich celkových vkladů v eurech 18 až 20 procent.

Newsletter