Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Čechy straší inflace. Hledají alternativní ochranu

Inflace v červenci zrychlila na 2,5 %. Přitom se průměrná úroková sazba na bankovních účtech pohybuje pouze kolem 0,04 % a na spořicích jen okolo 0,4 %. Peníze na účtech tak ztrácejí svoji hodnotu. Česká národní banka sice provádí kroky ke zpomalení růstu míry inflace, ale i tak lze očekávat, že růst bude pokračovat, i když v mírnějším tempu. Současná situace je důvodem, proč Češi hledají možnosti jak bezpečně uložit své úspory a uchránit je před rostoucí inflací. Zvětšující se spekulativní bublina u cen nemovitostí a cenové výkyvy zlata motivují Čechy k využívání doposud méně obvyklých investičních nástrojů. Rostoucí popularitě se těší investiční šperky. Podle klenotnictví ALO diamonds prodeje investičních klenotů v Česku meziročně rostou až o 20 %.

Jen kvůli inflaci přišli Češi zhruba o 400 milionů korun

Začátkem letošního roku bylo na běžných a spořicích účtech uloženo přes 2,2 bilionu korun.  Při letošní průměrné míře inflace 2,4 % tak od začátku roku Češi přišli přibližně o 400 miliónů korun. Znehodnocování úspor vede Čechy k vyhledávání investičních nástrojů, které v minulosti nebyly tak běžné jako dnes. „V našich buticích se stále častěji setkáváme s velmi dobře informovanými zákazníky. Kvůli téměř nulovým úrokům v bankách a rostoucí inflaci s námi konzultují pořízení vhodného investičního šperku, který by byl bezpečným dlouhodobým uchovatelem hodnoty. Hlavním tahounem zhodnocení investičních klenotů jsou diamanty a další vzácné drahokamy větších rozměrů, jejichž ceny dlouhodobě rostou,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, které se specializuje na ruční výrobu investičních šperků.

Investiční šperk: stále oblíbenější způsob ochrany před inflací

Trendy, které se těší oblibě v západních ekonomicky vyspělých zemích, vždy s nějakou prodlevou zasáhnou i Česko. Na poli bezpečných dlouhodobých investic to platí zejména o investičních klenotech, které mají v USA a dalších vyspělých státech mnohaletou tradici a často jsou předávány z generace na generaci jako součást rodinného majetku. „Hlavním důvodem, proč investiční šperky pořizuje stále více Čechů, je bezproblémový dlouhodobý růst cen diamantů, smaragdů, tanzanity, rubínů a dalších vzácných kamenů. Poptávka po investičních špercích v Česku dosáhla již takové úrovně, že nyní do našich klenotů zasazujeme i extrémně vzácné barevné diamanty. V rámci této skupiny v poslední době nejlépe zhodnocují kvalitní modré diamanty. Jejich ceny za poslední rok vzrostly o 5,5 %,“ dodává Alojz Ryšavý.

Paradoxní situace: nejnižší úroky a nejvyšší vklady

Za paradoxní situací, kdy je v bankách na téměř nulovém úroční uloženo historicky nejvíce peněz, může do velké míry konzervativní přístup Čechů v otázce, kam uložit své finanční prostředky. Státní dluhopisy se splatností do 5 let nabízí nulové i záporné výnosy a investiční nemovitosti, které se v Česku obvykle těší velké oblibě, už jsou v nejžádanějších lokalitách pro velkou skupinu Čechů příliš drahé.

Newsletter