Celý finanční systém postavený na blockchainu?

Právě takový ambiciózní experiment připravuje centrální banka v Nizozemí. Ačkoli mnoho současných využití blockchainu se používá k věcem, jež mohou být řešeny i použitím stávající technologie, muž zodpovědný za sérii experimentů provedených De Nederlandsche Bank říká, že distribuovaný charakter blockchainu by mohl vést ke zcela odlišné infrastruktuře finančního trhu, kterou je mnohem obtížnější hacknout.

Stejně jako je bitcoin samostatnou sítí, experiment předpokládá, že by operace na finančního trhu byly distribuovány mezi zúčastněnými stranami (uzly). Pro hacknutí tohoto systému, a tedy narušení infrastruktury finančního trhu, by musel úročník získat více než polovinu výpočetní síly zúčastněných uzlů.

Zpráva o experimentu, která by měla být vydána ještě tento rok, bude tak reakcí na stále častější cílení hackerů na infrastrukturu finančního trhu. Začátkem tohoto měsíce se vyjádřil předseda Banky pro mezinárodní platby (BIS), podle něhož problém zašel již tak daleko, že je nutná okamžitá akce na řešení možných problémů.

Ředitel tržní infrastruktury v De Nederlandsche Bank Ron Berndsen vysvětlil, proč se domnívá, že blockchain by mohl být klíčem k zamezení dalších útoků: „Pokud by se podařilo hackerům překonat potíže se shozením dvou či tří datových center, pak by i narušili infrastrukturu finančního trhu. S blockchainem byste mohli distribuovat data mezi uzly a dokonce ani Vy byste možná nevěděli, kde se zrovna data nachází, natož pak útočníci.“

Poučení pro centrální banky

Nizozemská centrální banka minulý měsíc oznámila, že začala používat open-source bitcoin software za účelem obnovení podmínek vzniku této sítě v roce 2009 ve snaze modelovat, jak by systém mohl vypadat v roce 2140, kdy se vytěží poslední bitcoin.

„Jako akademikovi jsou mi jasné extrémní body,“ řekl Berndsen, jenž má doktorát z ekonomie a je profesorem na Tilburg University v Nizozemsku. Nicméně věří, že test bude patřit v celosvětovém měřítku mezi jedinečné. „Myslím, že každá centrální banka by to měla udělat,“ uvedl a dodal, že je členem mnoha výborů centrální banky a očekával by, že se tím všichni zabývají, ale dosud tomu tak prý není.

Příprava na velký den

Holandská centrální banka získává stále významnější veřejnou pozici ve své snaze jít ostatním centrálním bankám příkladem ve zvážení využití blockchainu jako širokého spektra možných použití včetně infrastruktury finančního trhu. Tamní centrální banka navíc minulý týden oznámila své plány na otevření blockchain kampusu do září tohoto roku.

Berndsen rovněž řekl, že to bude trvat roky, než se ukáže plný potenciál blockchainu, a že jeho banka se snaží pomoci tento proces urychlit. V rámci přípravy tohoto experimentu Berndsen řekl, že De Nederlandsche Bank je v současné době ve spojení s dalšími centrálními bankami, aby zjistili, zda se chtějí k experimentu připojit jako partneři.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter