Cena ropy dál padá, OPEC snížil odhad poptávky

Futures na ropu ve čtvrtek opět klesly. Důvodem bylo snížení výhledu členů OPEC ohledně poptávky po ropných produktech a také obavy investorů o zdraví ekonomiky v eurozóně. Na burze v New Yorku klesly futures na WTI o další 1 % na 77,91 USD za barel a v Londýně Brent klesal o 0,1 %. Oba benchmarky spadly popáté z posledních 6 seancí a jsou přibližně 30% pod svými maximy dosaženými v červnu.

Saúdská Arábie rozehrává vysokou hru o světový trh s ropou

Ve své pravidelné roční zprávě, OPEC snížil odhad poptávky po „své“ ropě pro rok 2017 a upřesnil, že se poptávka sníží o 28 milionů barelů za den. Navíc poukázal na fakt, že produkce ropy zemí působících mimo OPEC, jako je USA, Kanada, Rusko nebo země Latinské Ameriky stále poroste.

Goldman Sachs sráží výhled pro ropu, čeká slabší vliv OPEC na trh

Také komentáře šéfa ECB Draghiho poslaly ceny ropy dolů. Na své tiskové konferenci byl Draghi velice zdrženlivý co se týkalo výhledu ekonomiky v eurozóně, což jen přidalo na nervozitě, že aktivita v zemích EU a i v jiných zemích nebude dostatečná aby zvyšovala poptávku po ropě.

Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24

Ropa se na začátku týdne dostala na několikaleté minimum. Investoři jsou stále nervózní z kombinace vyšší nabídky a snižující se poptávky a všichni doufají, že OPEC na svém zasedání za 2 týdny sníží svou produkci. Saudská Arábie, největší vývozce ropy a hlavní člen OPEC, ale jít cestou snížení produkce nechce a raději snížil ceny ropy pro země jako je USA, aby si zajistil dostatečný podíl na trhu, než aby zastavoval propad cen ropy. 

Stratégové: Ceny ropy čeká další pád

Newsletter