Vlnu nervozity včera ráno vyvolala data z indexu PMI v Číně. Asijský gigant reportoval meziměsíční pokles ze 49,2 bodu na 48,8, přičemž se čekal růst na 49,4 bodu. Tato zpráva by společně s dohodou o limitu amerického dluhu mohla prodloužit podporu dolaru. Očekávání týkající se zvýšení sazeb ze strany Fedu o 25 bazických bodů jsou stále ve hře, ale nelze vyloučit ani pozastavení cyklu už v červnu. V takové situaci se pak množí spekulace o případném červencovém zvýšení amerických sazeb o 50 bazických bodů. To bude záviset nejen na klíčových datech o pracovních místech, která budou oznámena v pátek, ale také o výši květnové inflace.
V Evropě pokračuje trend snižování inflace, a to především v silnějších ekonomikách regionu. Ve Francii klesla meziměsíční inflace za květen z 0,6 % na -0,1 %, kdy očekávání bylo 0,3 %. Meziročně byl zaznamenán pokles z 5,9 % na 5,1 % při očekáváných 5,5 %. V Polsku v květnu meziměsíčně inflace klesla z 0,7 % na nulu, kdy očekávání bylo na 0,2 %. Meziročně pak z 14,7 % na 13 %, při očekávání 13,2 %. Inflace v Polsku se však stále pohybuje ve dvouciferných hodnotách. Ani Itálie nezůstala pozadu a meziměsíčně zaznamenala pokles z 0,4 % na 0,3 %. Meziroční pokles inflace byl z 8,2 % na 7,6 %, přičemž se čekalo 7,4 %.
V Německu, nejsilnější ekonomice Evropy, zůstala nezaměstnanost dle očekávání na 5,6 %. Ale i Němci nezaostávali a inflace klesla ze 7,2 % na 6,1 % meziročně, přičemž předpoklad byl 6,5 %, Meziměsíční květnový pokles činil 0,5procentního bodu z 0,4 % na -0,1 % a předčil tak očekávání analytiků.
Ponurá data z Číny nepomohla oslabujícímu páru EURUSD, který se dostal pod hranici 1,07 eura za dolar. Nejobchodovanější pár na Forexu oslabuje již od začátku května. I přes pozitivní data z velkých evropských ekonomik trhy zatím počítají se zvyšováním sazeb ECB do září. Situace v Číně a momentální síla dolaru pravděpodobně donutí tento měnový pár ještě k několika medvědím svícím.
Zítra se dozvíme míru inflace v eurozóně, kde se čeká pokles. Zasedne i správní rada ECB, která detailněji rozebere makroekonomické podmínky ve vztahu k nastavení úrokových sazeb. I Spojené státy zveřejní svůj PMI.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0682 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0633 do 1,0732 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,69 ž 23,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,09 do 22,35 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: FT, ING, tradingview