Centrální banky jdou ve šlépějích Fedu. Z ECB je největší jestřáb

Klíčové body

  • ECB, Bank of England a Švýcarská národní banka zvýšily sazby o 50 bodů.
  • ECB vyslala jestřábí poselství, sazby s ohledem na inflaci dále výrazně porostou.
  • Koruna je proti euru nejsilnější od února.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší den byl plný zásadních zpráv, o volatilitu tak nebyla nouze. Po zasedání Fedu se do party připojily další centrální banky, rovněž se zvýšením sazeb o 50 bazických bodů. Poselstvím ECB je „menší“ zvýšení sazeb se silnou jestřábí rétorikou zdůrazňující, že „úrokové sazby musí dále růst rovnoměrným tempem, aby dosáhly dostatečně restriktivních úrovní, které zajistí návrat inflace ke 2 %“.

ECB zveřejnila také aktualizovanou prognózu. V jejím rámci očekává pokles inflace na 3,4 % v roce 2024 a na 2,3 % v roce 2025. Ve výhledu růstu byla ECB relativně optimistická, jelikož předpovídá růst eurozóny v roce 2023 o 0,5 % a o 1,9 % v roce 2024. Jak včera uvedla guvernérka Lagardeová, ECB chce i nadále využít svojí největší zbraň, což je zvyšování úrokových sazeb s cílem zkrocení inflace. Někteří analytici jsou však skeptičtější, jelikož s každým významným zvýšením sazeb může ECB posunout ekonomiku eurozóny do recese. Včera následovala Fed také Bank of England, která upravila tempo zvyšování sazeb. Většina hlasovala pro zvýšení sazeb o 50 bodů. Dva centrální bankéři pro jejich pro stabilitu, jelikož úroveň 3 % je podle nich dostatečně silná ke snížení inflace, i s ohledem na výhled recese. Jeden pak byl pro zvýšení o 75 bodů z titulu silnějších cenových a mzdových tlaků.

Ani Švýcarská národní banka neudělala výjimku a podle očekávání zvýšila hlavní sazbu o 50 bazických bodů na 1 %. Revize střednědobých inflačních prognóz signalizuje další zvýšení sazeb v březnu. V Polsku pak bylo potvrzeno zmírnění trendu v inflaci, když poprvé od února meziroční inflace klesla o 0,4 %.

Z americké ekonomiky nepřišla příliš dobrá data o maloobchodní a průmyslové aktivitě. Maloobchodní tržby v listopadu klesy o 0,6 % oproti očekávání -0,1 %. Šlo o největší pokles od prosince minulého roku. Na euru proti dolaru se nejvíce projevila ECB v novém jestřábím kabátě. Kurz se krátce posunul nad 1,0700 dolaru za euro. Velkou část zisků však euro později odevzdalo, patrně pod vahou vybírání zisků. Výrazně vzrostly evropské tržní sazby. Koruna proti euru zpevnila, když se krátce dostala pod hranici 24,25 za euro, což je nejsilnější hodnota od února.

Dnes nás v kalendáři čeká český index cen výrobců a indexy PMI sektoru služeb zveřejněné na obou stranách Atlantiku. Trhy pak budou dále vstřebávat včerejší rozhodnutí centrálních bank.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0637 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0540 do 1,0701 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,25 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,80 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,22 až 24,30 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,70 do 23,00 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter