Ceny ropy letí vzhůru, Brent atakuje 42 dolarů

Ropa dnes na světových trzích výrazně zdražuje, k růstu její ceny přispívají hlavně naděje, že se po dlouhé době sníží výrazný přebytek nabídky nad poptávkou. Vliv má i pokles zásob ropy v amerických skladech, stejně jako optimismus před nadcházející schůzkou o zmrazení produkce suroviny.

Cena severomořské ropy Brent kolem 19:45 vykazovala nárůst o 5,6 procenta a pohybovala se kolem 41,66 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) rostla o 5,5 procenta a nacházela se blízko 39,30 dolaru.

Zásoby ropy v USA se podle středeční zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden snížily o 4,9 milionu barelů. Zaznamenaly tak první pokles za sedm týdnů. Finanční ústav Bank of America Merrill Lynch dnes navíc uvedl, že těžba ropy z břidlicových nalezišť v USA zažívá „volný pád“ a že globální nadbytek ropy se začíná rozplývat. Náladu na trhu podpořilo rovněž oživení na akciových burzách.

 

 

„Domníváme se, že současná cena ropy je neudržitelná, a očekáváme výrazné cenové oživení, jakmile se ve druhém pololetí zlepší rovnováha na trhu,“ uvedla investiční banka Jefferies.

Přední těžařské země budou 17. dubna jednat v katarském Dauhá o návrhu na zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. „Samozřejmě doufáme v dohodu. Jinak bychom o tom nejednali,“ řekl dnes ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Newsletter