Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Ceny ropy letí vzhůru, Brent atakuje 42 dolarů

Ropa dnes na světových trzích výrazně zdražuje, k růstu její ceny přispívají hlavně naděje, že se po dlouhé době sníží výrazný přebytek nabídky nad poptávkou. Vliv má i pokles zásob ropy v amerických skladech, stejně jako optimismus před nadcházející schůzkou o zmrazení produkce suroviny.

Cena severomořské ropy Brent kolem 19:45 vykazovala nárůst o 5,6 procenta a pohybovala se kolem 41,66 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) rostla o 5,5 procenta a nacházela se blízko 39,30 dolaru.

Zásoby ropy v USA se podle středeční zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden snížily o 4,9 milionu barelů. Zaznamenaly tak první pokles za sedm týdnů. Finanční ústav Bank of America Merrill Lynch dnes navíc uvedl, že těžba ropy z břidlicových nalezišť v USA zažívá „volný pád“ a že globální nadbytek ropy se začíná rozplývat. Náladu na trhu podpořilo rovněž oživení na akciových burzách.

 

 

„Domníváme se, že současná cena ropy je neudržitelná, a očekáváme výrazné cenové oživení, jakmile se ve druhém pololetí zlepší rovnováha na trhu,“ uvedla investiční banka Jefferies.

Přední těžařské země budou 17. dubna jednat v katarském Dauhá o návrhu na zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. „Samozřejmě doufáme v dohodu. Jinak bychom o tom nejednali,“ řekl dnes ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Newsletter