Ceny v české ekonomice začaly výrazněji růst

AKTUALIZOVÁNO: Inflace v lednu výrazně zrychlila. Meziměsíční a zároveň i meziroční vzestup cen dosáhl 0,6 procenta a byl rychlejší proti odhadům ekonomů. Růst cen tlačí zejména potraviny, naopak další pokles cen energií nepůsobí na pokles nákladů u domácností. Korunu nechávají inflační data v klidu, obchoduje u 27,03 k euru. Naopak do blízkosti 24,00 oslabuje k americkému dolaru, to je ale odrazem zpevňování dolaru o 0,4 % k euru.

Meziměsíční růst je obratem vůči -0,1 procenta v prosinci, meziroční růst pak výrazným zrychlením proti kladné desetině procenta v prosinci. 

Důvodem ke zrychlení inflace je hlavně zmírnění cenového poklesu potravin, nealkoholických nápojů a dopravy, uvedl ve zprávě Český statistický úřad. Analytici podobný vývoj očekávali.

Meziměsíční růst spotřebitelských ovlivnilo například zdražení zeleniny o 6,1 procenta, nealkoholických nápojů o 3,8 procenta nebo mléka o 2,2 procenta. Ceny elektřiny se zvýšily proti prosinci o 1,2 procenta, čistého nájemného o 0,3 procenta, vodného o půl procenta a stočného o 3,3 procenta. Naopak za zemní plyn a teplo lidé zaplatili shodně o půl procenta méně.

o srovnání s loňským lednem se promítlo také to, že ve zdravotnictví skončil meziroční pokles cen kvůli zrušení regulačních poplatků. Méně zlevňovaly pohonné hmoty, a to o 11 procent. Naopak zrychlilo zdražování zeleniny na 15,7 procenta a ovoce na 2,6 procenta, o 2,5 procenta rostly také ceny běžného pečiva. Zpomalilo zlevňování vepřového masa, mléka, jogurtů nebo másla.

Newsletter