Černá labuť je tu: FBI jde po Clintonové

Nečekaná zpráva z konce minulého týdne o tom, že FBI bude zkoumat další e-maily od demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové v souvislosti s jejím vyšetřováním jejího použití osobního e-mailového serveru, může být „říjnovým překvapením“, které může ovlivnit boj o Bílý dům. Vyplývá to z analýzy Citi, kterou vedla politoložka Tina Fordhamová, napsala CNBC. Američané budou volit nástupce Baracka Obamy v úterý 8. listopadu. Clintonová se utká s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem.

Tým Fordhamové důsledně varoval před mimořádně vysokým rizikem vzniku takzvané „černé labutě“. Můžou jí být například skandály a informační válka, což nastalo během napjaté prezidentské kampaně, proto se někteří zdráhají přijmout vítězství Clintonové tak sebevědomě jako řada dalších odborníků.

Média: FBI ví o nových e-mailech Clintonové už několik týdnů

Podle analytiků Citi bude mít vývoj této kauzy významný dopad na výsledek prezidentských voleb. Tím nejkonkrétnějším bude zřejmě vliv na účast. Analytici poukázali na otřesy, které zasáhly trhy v reakci na nečekané oznámení FBI. Nebylo sice až tak podrobné, bude mít ale dlouhodobý účinek. Predikce na vítězství bývalé první dámy po oznámení zkoumání dalších jejích e-mailů ve volbách klesly z 81 procent na 75 procent. Ještě před tímto oznámením se náskok Clintonové nad Trumpem dle průzkumu RCP snížil k 27. říjnu na 5,6 procenta, když ještě 20. října to bylo 6,4 procenta.

Z analýzy mimo jiné vyplývá, že potrvá nejméně týden, než se události promítnou v průzkumech veřejného mínění. Nebude tak možné vyčíslit celkový dopad této události až těsně před volbami. Podle analytiků je nepravděpodobné, že FBI vyšetřování uzavře do té doby, čímž se zhoršuje nejistota ohledně této kauzy.

Trump ztrácí v průzkumech na Clintonovou jen jeden procentní bod

Citi zachovala 75procentní predikci na vítězství exministryně zahraničí Clintonové. Poznamenala ale, že vývoj událostí přinesl významnou překážku pro její kampaň a dál bude otřásat důvěrou voličů.

Průzkum končí pro čtenáře vystřízlivěním, že jakmile budou výsledky voleb sečteny, mohou problémy teprve nastat. Vítězství Clintonové může vést k tomu, že Trump splní svůj svoji hrozbu napadnout výsledek voleb, stejně jako riziko probíhajícího vyšetřování a hrozící přízrak budoucí obžaloby bývalé první dámy. Podle týmu Fordhamové je toto riziko nezanedbatelné.

Newsletter