Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Česká ekonomika oživuje, ukázala revize

Lehké zklamání z předběžného odhadu ČSÚ, zveřejněného v polovině listopadu, dnes vynahradil revidovaný údaj. Česká ekonomika podle něj ve třetím čtvrtletí roku posílila mezikvartálním tempem 0,4 %, tedy o desetinu procenta silnějším, než nabídl první údaj, a v souladu s původním očekáváním. K lepšímu byl dnes upraven také růst meziroční, který dosáhl 2,4% tempa, proti dřívějšímu 2,3 %.

Zatímco v mezikvartálním srovnání tuzemská ekonomika zrychlila z 0,3 % ve druhém čtvrtletí, meziroční tempo mírně zpomalilo z 2,5 % ve 2Q.

„Letošní třetí čtvrtletí potvrdilo dosavadní pololetní vývoj – růst české ekonomiky je stabilní, rychlejší než v úhrnu za EU a s relativně pevnými základy, soudíme-li na ně z temp investic do fixního kapitálu a investic do zásob na vstupech,“ uvedla analytička ČSÚ Drahomíra Dubská.

Analytička upozorňuje, že proti evropskému růstu, o němž jsou zatím k dispozici pouze data z tzv. bleskových odhadů, se český HDP vyvíjí pozitivněji. „Zejména srovnáme-li ho s ochablou eurozónou trpící hlavně poklesem Itálie i faktickou mezikvartální stagnací Německa (+0,1 %). Dynamika českého HDP byla proti druhému čtvrtletí ve srovnání s eurozónou dvojnásobná (+0,4 % proti +0,2 % za EU 18), v meziročním srovnání dokonce trojnásobná (+2,4 % proti +0,8 %). I proti celé EU (meziročně +1,3 %) roste ČR rychleji.“

Ačkoli se spotřeba tuzemských domácností po recesi rozbíhá pomaleji, očekávání lidí jsou velmi vysoká a naladěni jsou jako naposledy při startu konjunktury, uvádí analytička ČSÚ a připomíná velmi příznivý nárůst investic „související zřejmě s uvolněním předchozích restrikcí u infrastrukturních dopravních staveb velkého rozsahu a financování těchto investic se spoluúčastí evropských fondů“. Tempo dovozu, které ve druhém a třetím čtvrtletí předstihuje dynamiku vývozu, hodnotí jako signál sílící domácí poptávky.

Newsletter