Fed sazby nezměnil, prognóza ukázala stagflační rizika. Dolar v zisku pod 1,0900 za euro. Silnější dolar oslabuje měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 23,00 za euro a nad 23,00 za dolar.

Česká ekonomika rostla, vyhnuli jsme se recesi

Klíčové body

  • Ekonomika v České republice vzrostla ve čtvrtém kvartálu minulého roku o 0,2 % mezičtvrtletně.
  • HDP v eurozóně stagnuje, v Německu se propadl a pohybuje se tak na hraně recese.
  • Maďarská centrální banka snížila sazby o 75 bazických bodů (oproti očekávaným 100), forint reagoval posílením.
zdroj: Unsplash

Česká republika v minulém roce v recesi nebyla. Pokles HDP nastal pouze ve třetím kvartálu, poslední čtvrtletí minulého roku bylo zase v kladných číslech. Česká koruna se včera pohybovala do strany v okolí úrovně 24,85 EURCZK. Z dlouhodobého hlediska přetrvávají rizika na straně slabší koruny, která by mohla dále oslabovat.

Česká republika se zatím vyhýbá recesi. Včera Český statistický úřad potvrdil ve čtvrtém kvartálu minulého roku mírný růst o 0,2 % oproti třetímu čtvrtletí, ve kterém se ekonomika propadla o 0,6 %. Vyhýbá se tedy scénáři z druhého pololetí roku 2022, kdy byla česká ekonomika v technické recesi. Poslední kvartál minulého roku byl nakonec příznivější, než se očekávalo. Vyšší spotřeba domácností a rostoucí zahraniční poptávka podpořily růst. Hrubý domácí produkt se však stále nedostal na předcovidovou úroveň. V porovnání se čtvrtým kvartálem roku 2019 stále zaostáváme o 1,4 %. Za celý rok 2023 pak HDP klesl o 0,4 % oproti předchozímu roku. Letos by ekonomika měla mírně růst. Dle listopadové prognózy ČNB o 1,2 %, se stejným číslem počítá i lednová predikce ministerstva financí.

Včerejšek přinesl nová data z řady evropských zemí. Francie vykázala stagnaci, Španělsko a Itálie ekonomický růst, v Německu se HDP propadl mezikvartálně o 0,3 %. Německá ekonomika se v roce 2023 jen těsně vyhnula recesi. HDP v celé eurozóně pak mezičtvrtletně stagnoval. Čísla jsou stále v souladu s očekáváním ECB, která věří, že i přes restriktivní monetární politiku se Evropa dokáže vyhnout hluboké recesi. Podle prosincové prognózy banka predikuje reálný růst v roce 2024 o 0,8 %.

Největší událostí dnešního dne je zasedání amerického Fedu. Změnu sazeb neočekáváme, zase však bude důležitá rétorika guvernéra Jerome Powella. Včera nás čekalo menší překvapení v Maďarsku. Tamější centrální banka totiž snížila sazby o 75 bazických bodů, přestože trhy očekávaly pokles o celý procentní bod. Dezinflační tempo v Maďarsku se zdá být dostatečné, v prosinci meziroční inflace činila 5,5 %. Za poslední rok se tedy nárůst cenové hladiny snížil o více než 20 procentních bodů. Banka se však obává proinflačních rizik, která mohou mírně zvýšit cenovou hladinu ještě ve druhém kvartále tohoto roku. Za celý rok 2024 banka počítá s průměrnou inflací v rozmezí 4 až 5,5 %, v příštím roce pak s 2,5 až 3,5 %.

Maďarský forint včera posílil. Na rozhodnutí centrální banky reagoval posunem z 389,50 pod 387,00 EURHUF. V posledních třech týdnech však forint oslabuje, euro se vůči maďarské měně pohybuje v býčím kanále. Forint se nyní pohybuje na hladině podpory tohoto kanálu, může se tedy očekávat pravděpodobný odraz na slabší forintové úrovně. Podobný vývoj prožívá v lednu i koruna, která se včera pohybovala do strany. Obchodování na české měně bylo v úterý volatilnější, koruna se skoro dostala na 24,90, ale podívala se i pod 24,80 korun za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0845 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,64 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0802 do 1,0889 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,83 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,89 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,78 až 24,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,79 do 23,00 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter