Česká inflace je nejnižší od prosince 2018

Klíčové body

  • Meziroční inflace v únoru klesla z 2,3 % na 2 %. Inflace je nejnižší za více než 5 let.
  • Česká národní banka by mohla příští týden snížit sazby až o 75 bazických bodů.
  • Česká koruna se vůči euru pohybuje do strany v rozpětí 25,25 až 25,40 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Meziroční inflace se v únoru dostala na 2 %. Inflační cíl byl dosažen. Přestože se tak může zdát, rozhodně není dobojováno. Inflace by se mohla letos pohybovat v rozmezí 2-3 %, nicméně stále v tolerančním pásmu, kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům. Přestože některé nejčernější scénáře připouštějí možnost vzedmutí další inflační vlny a opakování situace ze 70. let, k této variantě se nepřikláníme, a nejedná se tak o základní scénář. Současné utažení monetárních podmínek by mělo časem zapříčinit, že se růst cenové hladiny přestane odklánět od kýžených 2 %. Přesto dynamický dezinflační vývoj naznačuje, že ČNB na měnověpolitickém zasedání příští týden bude mít prostor k uvolnění monetárních podmínek.

Únorová inflace klesla meziměsíčně z 1,5 % na 0,3 % (oproti očekávaným 0,4 %), meziročně průměrná cenová hladina klesla z 2,3 % na rovné 2 % (konsensus počítal s 2,2 %). Dostali jsme se tedy na úroveň, na kterou Česká národní banka cílí. V únoru největší protiinflační vliv mělo zlevnění potravin (meziměsíčně o 0,2 %) a alkoholických nápojů (meziměsíčně o 2,1 %). Naopak mezi proinflační faktory se obecně řadí zdražování služeb. Na meziměsíční inflaci má největší podíl konkrétně zdražení provozu osobních dopravních prostředků (růst cen meziměsíčně o 3,1 %) či zdražení dovolených s komplexními službami (meziměsíčně o 6 %).

V prosinci snížila ČNB sazby o 25 bazických bodů, v únoru rovnou o 50 bazických bodů. V březnu očekáváme, že se rozhodování ponese mezi 50 a 75 body. Inflace po novém roce klesala výrazným tempem a jak celková, tak jádrová inflace se nachází výrazně pod hodnotami ze zimní prognózy ČNB. Banka v únoru predikovala celkovou inflaci za únor 2,8 % (aktuálně 2 %) a jádrovou inflaci 3,5 % (aktuálně 2,8 %). Je nutné dodat, že tato predikce vyšla ještě před zveřejněním překvapivých lednových inflačních čísel.

Viceguvernérka ČNB Zamrazilová uvedla, že se na zasedání v přístím týdnu bude rozhodovat mezi snížením o 25, nebo 50 bodů. Vymezila se tak proti urychlení procesu posunu k nižším úrokům. ČNB může tímto směrem situaci vyhodnotit tak, že proinflační rizika stále převládají, jádrová inflace se nachází na stále vysoké úrovni 2,8 % a neklesá stejnou dynamikou jako celková inflace. Centrální banka by také mohla brát v potaz relativně slabou českou korunu, u které očekávala touto dobou úrovně pod 25 korunami za euro. Tímto jestřábím krokem by ČNB korunu mohla posílit na pro banku přijatelnější úrovně.

Po zveřejnění inflace česká koruna oslabila nad 25,35 EURCZK, jelikož zveřejněné hodnoty byly nižší, než se očekávalo. Jenže ještě v dopoledních hodinách se krátkodobý trend obrátil a tuzemská měna posílila ke 25,25 EURCZK, což jsou nejsilnější korunové hodnoty od 22. února. Zároveň tato hranice tvoří spodní rezistenci aktuálního rozpětí, ve kterém se euro vůči koruně obchoduje poslední tři týdny. Není tedy žádným překvapením, že v odpoledních hodinách středový kurz umazal část korunových zisků návratem k silnějším eurovým úrovním. Stále platí, že k přerušení korunové konsolidace by byl potřebný nějaký výraznější fundamentální impuls.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Zdroj: TradingView

Dnes odpoledne bude zveřejněna americká inflace za únor. Dle tržního konsensu by měla zůstat stabilní na meziroční úrovni 3,1 %. Případné výrazné překvapení by mohlo mít vliv na kurz euru vůči dolaru, což by se mohlo přeneseně projevit i na euru vůči české koruně. Do zasedání ČNB zbývá ještě 8 dní a případný vývoj kurzu české koruny by na rozhodování bankovní rady mohl mít vliv.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0933 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0886 do 1,0980 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,29 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,26 až 25,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,04 do 23,26 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter