České stavebnictví dál padá, v září o 7,4 procenta

Českému stavebnictví se nedaří. Stavební produkce v září klesla meziročně reálně o 7,4 procenta. Produkce očištěná od sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 0,1 procenta, v pozemním stavitelství meziročně klesla o 1,2 procenta. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 17,8 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v září meziročně snížil o 2,8 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 2,7 procenta na 33 881 Kč.

„Stavebnictví se po loňském nadechnutí v podobě mírného růstu opět vrací k propadům z předchozích let a zažívá katastrofální rok. Jakoby nestačilo, že se tento důležitý sektor národního hospodářství potácí hluboko na dně makroekonomického rybníka. Každý měsíc se boří hlouběji do bahna,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol Evžen Korec.

„Za pravidelně zveřejňovanými čísly jsou však konkrétní lidé. Svaz podnikatelů ve stavebnictví před nedávnem vypočítal, že letos každý měsíc stavební firmy v ČR propustí průměrně 2000 lidí. Od začátku roku tak ztratilo obživu 20 tisíc živitelů rodin. Katastrofické číslo,“ dodal Korec.

Počet vydaných stavebních povolení se v září meziročně snížil o 4,4 procenta, stavební úřady jich vydaly 7 155. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 20,5 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 klesla o 11,5 procenta.

Newsletter