Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

České stavebnictví utrpělo nejprudší propad od března 2013

České stavebnictví v červenci prohloubilo meziroční pokles na 16,3 procenta, což je nejhorší bilance od března roku 2013. Data za červen byla revidována na minus 12,4 procenta. Přibylo ale stavebních povolení i dokončených bytů. Naopak: zahájených bytů bylo proti loňskému červenci méně. Data dnes zveřejnil ČSÚ. 

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavební produkce snížila o 12,6 procenta. Letošní července měl proti loňsku o tři pracovní dny méně. Ve srovnání s červnem stavebnictví očištěné od sezonních vlivů kleslo o 0,1 procenta.

V pozemním stavitelství produkce v červenci meziročně klesla o 12,3 procenta, v inženýrském se snížila o 23,4 procenta. Stavebních povolení vydaly úřady proti loňskému červenci o 5,2 procenta více. Bytů bylo zahájeno meziročně o 15,1 procenta méně, dokončených bytů přibylo o 14 procent.

„Stavaři zažívají nepříjemné „déjá vu“. Červencový propad stavební produkce je nejprudší od března 2013, kdy byla česká ekonomika v recesi. Propad zůstává dramatický i po očištění od vlivu počtu pracovních dnů. Produkce inženýrského stavitelství se propadla nejstrměji od února 2012. Silný propad je do určité míry dán efektem vysoké základny, neboť loni v červenci rostlo inženýrské stavitelství téměř 30% meziročním tempem. Šlo však bohužel jen o jednorázový „výšvih“, stimulovaný dočerpáváním prostředků z rozpočtu EU,“ soudí ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Bohužel, bez této berličky české stavebnictví opět těžce chřadne a zůstává jediným klíčovým „nemocným mužem“ české ekonomiky. Jeho výkon je stále poměrně hluboko pod úrovní předkrizového roku 2008. Za letošním prudkým poklesem stojí nejen útlum čerpání z rozpočtu EU, ale také například tíživé dopady unijní regulatoriky EIA – posuzování dopadů staveb na životního prostředí –, které zpomaluje realizaci řady stavebních projektů,“ dodává Kovanda.

„Jedním z důvodů (propadu) je výpadek veřejných investic po loňském obrovském boomu kvůli nutnosti vyčerpat zbylé prostředky minulého programového období EU fondů. V krizi se ale nenachází jen inženýrské stavitelství, pokračuje i propad výstupu pozemního stavitelství,“ potvrzuje ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Zarážející je podle něj například opětovné meziroční snížení počtu nově zahájených staveb bytů: v červnu o 38 %, v červenci o 15 %. A to v prostředí vysoké poptávky po bytech a růstu jejich cen. „Je vidět, že developerům či investorům brání administrativní a jiné překážky, nejistota ohledně metropolitního územního plánu v Praze a podobně. Za celý letošní rok by se mělo stavebnictví propadnout o 5,9 %. V příštím roce předpokládáme oživení aktivity o 4,2 %, když by se měla zlepšit především situace infrastrukturních staveb,“ dodává Zeisel.

Newsletter