Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

České úrokové sazby: Výrazně vyšší po mnohem delší dobu?

Klíčové body

  • Prezident Zeman jmenoval tři nové členy bankovní rady ČNB.
  • Trh zaceňuje razantní zvýšení sazeb na červnovém zasedání ČNB a období vysokých úroků po delší dobu.
  • Vliv úrokového diferenciálu na korunu ve druhé polovině roku oslabí, výrazné zpevnění kurzu nečekáme.
Zdroj: Depositphotos

Prezident Miloš Zeman včera jmenoval tři nové členy bankovní rady ČNB. Stali se jimi Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait. Z pohledu tržních sazeb je nové složení rady umírněnější ve srovnání s aktuálním jestřábím. Trhy proto začaly sázet na razantní úpravu úroků na červnovém zasedání. Vysoké sazby s námi pak dle výhledu zůstanou po mnohem delší dobu.

Jmenování tří nových členů znamená, že se prezident Zeman rozhodl neprodloužit mandát Tomáši Nidetzkému a Vojtěchu Bendovi. Post viceguvernéra ČNB po Nidetzkém zaujme od července Eva Zamrazilová. Karin Kubelková a Jan Frait pak zaplní místa po Bendovi a Jiřím Rusnokovi.

Prvotní reakce koruny na nové složení rady bylo posílení krátce o zhruba 17 haléřů. Tento pohyb má podle nás dva základní pilíře. Prvním je odeznění nejistoty ohledně toho, zda noví centrální bankéři nebudou představovat výrazný holubičí obrat. Za druhým stojí slova Evy Zamrazilové, která ocenila práci současné rady a uvedla, že ta obměněná bude zajišťovat kontinuitu a důvěryhodnost centrální banky. V průběhu odpoledne však kurz velkou část zisků odevzdal a posunul se zpět k 24,70 za euro, kde se obchoduje i dnes ráno.

Zajímavý pohyb jsme v tomto týdnu pozorovali u korunových tržních sazeb. Spekulace o tom, že Zeman jmenuje do bankovní rady ČNB výše zmiňovanou trojici vyšla v médiích už v úterý. Kurz koruny tehdy reagoval pouze mírným oslabením, výrazně se však posunuly tržní sazby. Na horizontu jednoho a šesti měsíců šlo o posun o více než 10 bodů. U devítiměsíčního pak krátce o téměř 30 bodů.

Ještě na konci minulého týdne naznačovalo srovnání sazby FRA na měsíčním horizontu s tříměsíční sazbou Pribor zacenění červnového navýšení sazeb ČNB o 50 bodů (psali jsme zde). Srovnání FRA sazeb na šestiměsíčním a devítiměsíčním horizontu pak potvrzovalo výhled snížení úroků centrální banky o zhruba 25 bodů v prvním čtvrtletí příštího roku. Dnes vidíme v rámci jednoho měsíce posun na zhruba 75 bodů. Srovnání šesti a devíti měsíců pak naznačuje stabilitu. Tedy oproti konci minulého týdne vyšší úrovně sazeb neměnné po dobu od začátku letošního července do začátku března 2023.

Další změny výhledu tržních sazeb mohou přijít už v závěru tohoto týdne, kdy bude zveřejněna inflace za květen. Rizikem vyšších sazeb a potenciálně silnější koruny je opětovné překonání tržního konsensu a prognózy centrální banky.

Do zasedání bankovní rady zbývá necelých 14 dní. Centrální bankéři se budou rozhodovat na základě nejnovějších dat s pomocí základního modelu a simulace, která nepracuje s vnějšími cenovými šoky a rozšiřuje horizont měnové politiky o dvě čtvrtletí (psali jsme zde). V základním scénáři očekáváme zvýšení o 75 bodů, tedy ze současných 5,75 % na 6,5 %. Riziko razantnější úpravy, a to i nad aktuální predikci trhu, například o jeden procentní bod, podle nás může zvýšit případná nad očekávání vyšší květnová inflace.

Červnová úprava domácích úrokových sazeb by mohla být poslední v tomto úrokovém cyklu. Obměněná rada ČNB se bude rozhodovat v jiném prostředí než ta aktuální. Ve druhé polovině roku bychom měli vidět působení výrazného zvyšování úroků z téže doby roku loňského. Stabilita sazeb se tak jeví jako pravděpodobný scénář, byť by centrální banka neměla přestat klást důraz na – alespoň rétorickou – ochotu udělat vše pro zkrocení inflace a inflačních očekávání, bude-li to potřeba.

Za předpokladu stabilních sazeb už úrokový diferenciál nebude tak významným faktorem silnější koruny. Jeho vliv budou naopak oslabovat vyšší sazby v evropské a americké ekonomice. Kurz domácí měny se tak bude řídit globální tržní náladou a výkonem české, potažmo evropské, ekonomiky. I proto neočekáváme, že by koruna měla výrazně posílit. Pravděpodobnější je posun v pásmu 24,50 až 25,00 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0712 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0676 do 1,0796 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,70 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,06 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,63 až 24,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,94 do 23,18 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter