Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Český průmysl na podzim nečeká nic dobrého

Klíčové body

  • Průmyslová výroba v srpnu po třech měsících růstu zklamala.
  • Šéfka ECB Lagardeová podpůrné balíčky neukončí, dokud krize nebude opravdu zažehnána.
  • Fed Minutes nepřinesly žádné novinky.
Male Construction Worker

Domácí průmysl v srpnu po třech měsících zklamal. Po znovuotevření české ekonomiky v návaznosti na jarní vlnu pandemie se českému průmyslu dařilo velmi dobře. Květnový a červnový dvouciferný nárůst v meziměsíčním vyjádření spolu se solidním růstem z července ukázal, že obnova sektoru možná nebude tak dlouhá, jak se zdálo. Trhy očekávaly, že si průmysl lehce polepší i v srpnu, nicméně opak byl pravdou.

Průmyslová výroba za srpen v meziměsíčním vyjádření poklesla o 0,9 %, v meziročním se pak nacházela o 5,5 % níže. Ani tento výsledek ale není konec konců nikterak tragický, a navíc je třeba ho brát s rezervou z důvodu celozávodních dovolených. Je ale také potřeba vzít na vědomí, že v srpnu trhy hýřily optimismem a společně se zhoršením situace na konci prázdnin, jež se nadále nezdá býti pod kontrolou, budeme i v dalších měsících svědky spíše horších výsledků.

Právě tento faktor je největší proměnnou, která snižuje spolehlivost aktuálních prognóz. V pátek budou dle ministra zdravotnictví Prymuly zavedena další opatření, tudíž je pravděpodobné, že podzimní měsíce nebudou pro českou ekonomiku patřit mezi ty nejšťastnější. Nejvíce tato opatření sice škodí sektoru služeb, každopádně průmyslu také nepomáhají. Nejhorší variantou by samozřejmě bylo opětovné zavedení plošné karantény, které Prymula nevyloučil. Pokud by k tomuto kroku nedošlo, tak i aktuálně vyšší nejistoty ohledně budoucího vývoje mohou mít dopad minimálně na počty objednávek

Koruna, ač za přítomnosti vyšší volatility, již dva týdny kráčí do strany. Včera se domácí měna stejně jako v úterý pohybovala kolem sedmadvacítky. Nad ni se její kurz vůči euru dostal okolo poledne a po zbytek dne nad touto hranicí setrval, aby uzavřel se zhruba 10haléřovou ztrátou na 27,08 EURCZK.

Na evropské scéně včera zaujalo vyjádření prezidentky ECB Lagarde, která slíbila, že podpůrná opatření proti boji s koronakrizí poběží, dokud krize opravdu neodejde, mimo jiné pak vybízela ke spolupráci měnových a fiskálních autorit. Dosavadní kroky měnové politiky ECB dle jejích slov ochránily pracovní místa a výrobní kapacity. Prezidentka Lagarde se zároveň nechala slyšet, že by byla škoda aktuální krizi nevyužít k novým reformám. Zmínila například větší konsolidaci v bankovním sektoru, více integrovaný platební systém nebo unii kapitálových trhů.

Ve večerních hodinách byly zveřejněny Fed Minutes ze zářijového zasedání. V nich jsme se nedozvěděli žádné zásadní informace, které by měly kurzotvorný dopad. Vzhledem ke zdůraznění, že sazby Fed ponechá na nulových úrovních minimálně do roku 2023, jsme se mohli blíže soustředit na konkrétní kroky a budoucí vývoj ohledně aktuálních programů na nákup aktiv. Právě v této otázce si někteří centrální bankéři přáli další debatu, ve které by se zaměřili hlavně na délky splatností nakupovaných aktiv a také na jejich objemy. Více jsme o včerejších Minutes psali včera po jejich zveřejnění zde.

Dolar na zápis z jednání nijak nereagoval a po slabším dni se i během asijské seance stabilizoval poblíž hranice 1,1770 EURUSD. Zelené bankovky po nedávném posílení opět ztrácejí a v rámci denního grafu nabízí dva signály poukazující na prodej amerických dolarů a nákup eura. Jedná se o porušení klesající trendové linie v rámci oscilátoru RSI a zároveň o signál poskytnutý indikátorem MACD.

Že bychom ale měli být svědky značnějšího posílení eura směrem k 1,20 EURUSD, nebo dokonce k pokračování v předchozím trendu a startu k dříve zmiňovaným 1,25 EURUSD, je nepravděpodobné. Aktuálně horší koronavirová situace napříč Evropou nahrává spíše bezpečným přístavům.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1773 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1701 do 1,1838 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,09 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,96 až 27,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,88 až 23,10 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter