Český průmysl zrychluje, motorem automobilky. Stavebnictví opět roste

Růst průmyslu v červnu zrychlil na 8,1 % z květnového tempa 2,5 %. Nejvíc podle ČSÚ přispěla výroba automobilů. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 15,8 %, i v tomto případě zásluhou především automobilek.

Tuzemská průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla o 8,1 %, po zohlednění počtu pracovních dní pak o 5,6 %. Meziměsíční růst dosáhl po očištění 0,1 %.

K meziročnímu růstu průmyslu zásadně přispělo odvětví výroby motorových vozidel, které dosáhlo 15,1% růstu. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně vzrostly o 13 % a hodnota nových zakázek se zvýšila o 15,8 % – nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 19,1 %, zatímco tuzemské vzrostly o 10 %. Průměrný počet zaměstnanců se meziročně zvýšil o 1,7 % a průměrná meziměsíční nominální hrubá mzda vzrostla o 3,1 % na 26.960 Kč.

K růstu se v červnu vrátila stavební výroba, která si po květnové stagnaci meziročně polepšila o 5,1 %. Rozbíhá se zejména výstavba bytů, kterých se v červnu začalo stavět o 45 procent více než loni, uvedl ČSÚ. Stavební úřady přesto vydaly o 1,2 procenta méně stavebních povolení a klesla rovněž jejich hodnota, a to na 22,8 mld. Kč.

Na meziročním růstu stavebnictví se odrazil i jeden pracovní den navíc oproti loňskému červnu. Meziměsíční růst dosáhl jednoho procenta.

Newsletter