CETIN dá do sítí 22 miliard a trojnásobně zrychlí internet

Zhruba 22 miliard korun chce investovat do pevných a mobilních sítí v příštích sedmi letech společnost Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), která se v červnu oddělila od operátora O2. CETIN to oznámil v tiskové zprávě. Investice mají umožnit zrychlení sítí až na 100 Mbit/s, tedy více než trojnásobek dnešního maxima.

Projekt má odstartovat v lednu. Peníze budou směřovat zhruba rovným dílem na pevné i mobilní sítě. Investice mají zahrnovat zvyšování pokrytí rychlým mobilním internetem LTE, ale i navyšování kapacity pro stoupající objemy spotřebovávaných dat prostřednictvím mobilního připojení. To včetně investic do propojení jednotlivých vysílačů optickými kabely. U pevných linek má být rovněž část přístupové část sítě nahrazena optickými kabely. U metalického vedení firma nasadí rychlejší technologie VDSL a také vectoring.

„Budeme stavět optiku co nejblíže k našim zákazníkům a tím zásadně zkrátíme tzv. poslední míli, kde nasadíme moderní technologie, abychom pro koncové uživatele dosáhli násobného zvýšení rychlosti,“ uvedl generální ředitel CETIN Petr Slováček.

Investovat chce firma z vlastních zdrojů bez ohledu na vývoj rozhodování o čerpání 14miliardové dotace z fondů EU. Práce budou na území celé České republiky. CETIN tak bude moci nabídnout zakázky pro regionální firmy na několik příštích let.

CETIN už v září oznámil, že v příštím půlroce zvýší rychlost internetového připojení v pevných sítích pro 541.000 domácností, což je zhruba čtvrtina z celkového počtu bytů v dosahu sítí společnosti. Z toho 111.000 domácností bude mít k dispozici 40 Mbit/s a zbytek se ještě letos v září dostane na rychlost 20 Mbit/s.

„Investujeme do budoucnosti, nabídneme tak prostřednictvím velkoobchodní nabídky atraktivnější služby připojení k internetu. Výhody kvalitní pevné sítě mohou využívat všichni operátoři a poskytovatelé připojení k internetu bez rozdílu velikosti,“ dodal Slováček.

CETIN vznikl letos v červnu oddělením pevných a mobilních sítí a datových center od maloobchodního operátora O2. Zaměřuje se na poskytování velkoobchodních služeb O2 i ostatním operátorům. Obě firmy majoritně ovládá investiční skupina PPF. Zatímco CETIN chce plně ovládnout, k O2 přistupuje jako k finanční investici a opakovaně deklaruje, že chce podporovat likviditu akcií i free float na pražské burze.

Newsletter