ČEZ: Dukovany mohou narůst o dva bloky, první do 2035

Jaderná elektrárna Dukovany by mohla být výhledově rozšířena o dva nové jaderné bloky. ČEZ se zatím snaží prosadit výstavbu prvního z nich, který by mohl začít fungovat kolem roku 2035. Druhý nový blok by měl přibýt o něco později, aby byla zcela nahrazena stávající čtveřice dukovanských bloků po jejich definitivním odstavení. To nastane nejpozději v roce 2045.

Podle Ladislava Štěpánka z představenstva ČEZu bude stavba prvního bloku záviset na tom, jestli ji vzhledem k problematické ziskovosti podpoří stát. Obce i kraje dostavbu Dukovan podporují.

„Za stávajících podmínek na trhu s elektřinou se nevyplatí prakticky stavba žádného energetického zdroje, který není subvencovaný,“ řekl Štěpánek. Šance na rozšíření JE Dukovany vzrostla poté, co ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína. Tomu předcházelo vyjádření vlády, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína.

V Temelíně měly být postaveny další dva bloky, náklady se odhadovaly mezi 200 až 300 miliardami Kč. Náklady na dukovanský blok by mohly být zhruba poloviční.

ČEZ v tomto týdnu uvedl, že v současnosti ale vypsání nového tendru na dostavbu Temelína či Dukovan nechystá, přičemž oba projekty nadále rozvíjí. Místopředseda dozorčí rady Václav Pačes v neděli řekl, že tendr by mohla firma vypsat v příštím roce.

ČEZ chce ušetřit 16 % do dvou let, bude propouštět

ČEZ: Tendr na dostavbu Temelína a Dukovan zatím nechystáme, projekty rozvíjíme

Pačes (ČEZ): Nový tendr na Temelín možná již příští rok

Newsletter