ČEZ ESCO koupil polského poskytovatele energie Metrolog

AKTUALIZOVÁNO – ESCO International posiluje. ČEZ kupuje 100% podíl v polské společnosti Metrolog, která se dlouhodobě věnuje komplexním službám v decentrální výrobě elektřiny a tepla. Po OEM Energy se jedná o druhou akvizici na perspektivním polském trhu s energetickými službami. Transakci ještě musí schválit polský Úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele.

„Polský trh ESCO je jedním z nejperspektivnějších v Evropě. Podle odhadů je jeho objem v současné době 5 miliard eur a měl by v segmentu energetických úspor růst ročně o více než 10 procent. Polsko bude muset do úspor výrazně investovat, pokud bude chtít naplnit cíle EU 2030. Zároveň tu zákazníci úsporná řešení začínají v čím dál větší míře sami vyhledávat,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani. „Největších úspor lze dosáhnout právě v oblasti modernizace tepelných hospodářství a na ty se Metrolog soustředí.“

Velké i střední polské firmy mají zároveň zájem o posílení své energetické nezávislosti a spolehlivosti dodávek. Více než 200 operátorů teplárenství také používá neefektivní zásobování teplem, které je třeba modernizovat. Zároveň pro Polsko znamenají velké výzvy evropské úsporné cíle 2030. Například při cíli snížení energetické spotřeby do roku 2030 o 30 procent, jak ho nyní navrhuje Evropská komise, by Polsko podle středního scénáře muselo investovat zhruba polovinu svého loňského HDP.

Metrolog klientům nabízí celý řetězec služeb spojených s tepelným hospodářstvím: projekční služby, instalaci nových tepelných zdrojů a renovaci tepelného hospodářství nebo jeho provoz a servis. Staví také zdroje chladu a je největším konstruktérem tepelných předávacích a výměníkových stanic v Polsku. Je zároveň odborníkem na systémy úpravy vody, či řešení průmyslových automatizačních systémů.

„Metrolog je silná inženýrská firma a zkušený hráč s pětadvacetiletou historií na trhu tepelného hospodářství v Polsku. Jeho akvizicí získáváme 160 odborníků, a výrazně tak na polském ESCO trhu posílíme,“ říká ředitel ESCO International Jaroslav Macek. „Při řízení Metrologu jsme zároveň schopni uplatnit své zkušenosti z oblasti projektování, výstavby a modernizace výrobních zdrojů tepla na českém trhu ESCO.“

„Spojení s jednou z největších energetických skupin v Evropě nám otevře nové příležitosti při poskytování moderních řešení našim klientů. S ESCO týmem v ČEZ sdílíme podobné hodnoty – dbáme na odbornou zkušenost našeho týmu a inovativní přístup k zakázkám. Proto si jsem jist, že naše spolupráce bude přínosná,“ uvedl předseda představenstva společnosti Metrolog Lech Wojcieszyński.

Metrolog je druhou akvizicí ESCO International na polském trhu. První byla společnost OEM Energy, jeden z lídrů na polském trhu střešních fotovoltaických elektráren. 

Na polském trhu ESCO působí ČEZ rovněž prostřednictvím společnosti ČEZ ESCO Polska. Ta nedávno realizovala například zajímavé zakázky v sektoru veřejného osvětlení nebo modernizace energetického hospodářství budov. 

Newsletter