ČEZ ESCO zakládá novou dceřinou společnost ČEZ Bytové domy

Firma ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, zakládá novou dceřinou společnost ČEZ Bytové domy. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Nová firma podle něj bude pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek dodávat komplexní energetická řešení na klíč.

ČEZ ESCO založilo novou dceřinou společnost jako společný podnik s firmou Energylink, jejíž majitelé se dosud podíleli na revitalizaci více než 300 bytových domů. Ve společném podniku má ČEZ ESCO 51procentní podíl a manažerskou kontrolu v podobě dvou ze tří jednatelů.

„Bytové domy prošly v posledních letech velkou vlnou revitalizací, včetně zateplení či výměny oken. Očekáváme, že se teď jejich majitelé zaměří na investice do nových technologií, protože prostor pro energetické úspory je tu značný,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Nová firma nebude podle Gazdíka nabízet jednotlivé technologie, ale řešení odpovídající konkrétním potřebám jednotlivých bytových domů. Půjde například o fotovoltaické elektrárny s bateriemi, kondenzační plynové kotelny, regulace tepla z centrálních zdrojů, klimatizace nebo chytré elektroměry. Součástí nabídky bude i pomoc s veškerou administrativou a přípravou žádostí o peníze z dotačních titulů.

„Jako první krok pro zákazníka vypracujeme studii, která energetický provoz bytových domů či jednotlivých vchodů vyhodnotí a navrhne zákazníkovi nová řešení i s konkrétním vyčíslením úspor,“ uvedl produktový ředitel ČEZ ESCO Petr Štulc. V první fázi se chce nová firma zaměřit na Prahu a střední Čechy, do dvou let chce rozšířit nabídku svých služeb do všech krajů.

ČEZ ESCO vzniklo v roce 2014. ČEZ Bytové domy se stane osmou dceřinou společností skupiny. Dosud do ní patří firmy AZ Klima, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, ENESA a EVČ. Skupina pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Mateřská ČEZ a.s. má dceřiných společností více než 100.

Tržby ČEZ ESCO loni činily přes tři miliardy korun, meziroční nárůst byl 57 procent. Provozní zisk EBITDA pak proti roku 2015 stoupl o 11 procent na 243 milionů korun. Pro letošní rok počítá ČEZ ESCO podle dřívějších informací s dalším růstem tržeb o více než 50 procent. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně.

Newsletter