ČEZ letošní minima udržel, pražská burza vyčkává

Ranní prodejní tlak na burze v Praze se dokázal absorbovat a index PX končí den s nepatrnou ztrátou 0,03% na průměrném objemu 540 milionů korun. Dynamika a aktivita zůstává poněkud chladnější na měsíc září, ale tento rys je patrný i na okolních burzách včetně té německé, kde investoři zaujali strategii vyčkávání.

Obecně bylo dnes na trhu znát, že začal obchod na rebalanci indexů, a české akcie zaznamenaly dobrou poptávku v závěrečné aukci. Tento rys byl nejvíce patrný u akcií ČEZ, které byly nejvíce obchodované a na průměrném objemu z posledních dnů zakončily den se ziskem 0,17 %. Vývoj přes den nebyl tak přesvědčivý a akcie několikrát testovala svá minima z letošního roku 526 Kč, která dokázala udržet. Odpoledne již přineslo spíše vyčkávací strategii a odložená poptávka v závěrečná aukci titul otočila do zeleného.

Akcie Komerční banky končí na denním maximu s růstem 0,55 % a na tomto titulu pokračuje nákupní moment nejvíce z našeho trhu. Již páteční silný závěr dal šanci na dnešní pokračování, ale na titulu byla patrná prodejní objednávka od ranního otvíracího kursu. Ta se během dne ale vyčistila a závěr již patřil býkům.

Z menších titulů si vedl dobře Pegas, který jako součást indexových nákupů těžil z odpolední nákupní vlny a končí se ziskem 0,8 % a nadále čistí likviditu pod hladinou 900 Kč.

Regionem dnes ale nejvíce rezonovaly zprávy z Polska, kde opět politika hrála prim. N tomto trhu pokračuje riziko zpráv oběma směry. Dnes se dostaly pod tlak polské banky po zprávách o bankovní dani a plánu na směnu úvěrů denominovaných v CHF. Banky tak odepisují to, co nabraly koncem minulého týdne, a „jo-jo“ obchodování na přicházejících zprávách z domácí politiky je dále patrné. Akcie uhelné společnosti Bogdanka vystřelily o 25 % po nabídce domácí energetické společnosti Enea na převzetí a prémiové ceně oproti pátečnímu zavíracímu kursu. 

Newsletter