ČEZ v Německu investuje do soběstačnosti v energii

Fond venture kapitálu skupiny ČEZ s názvem INVEN CAPITAL získal menšinový podíl ve firmě Sunfire, která rozvíjí a uvádí do průmyslové výroby energetické technologie, přispívající ke snižování emisí CO2 a rozvoji decentralizovaných zdrojů. ČEZ spojil síly s dalšími venture kapitálovými fondy společností EDF a Total a také německou státní rozvojovou bankou KfW.

„Investicí do společnosti Sunfire pokračujeme v rozvíjení našich aktivit v oblasti decentralizované energetiky a obnovitelných zdrojů. Jejich speciální technologie navíc pomáhá řešit problém s emisemi tím, že omezuje výskyt CO2 v atmosféře,“ uvedl Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ.

Vlajkovým produktem společnosti Sunfire je světově unikátní technologie palivového článku, jež funguje obousměrně, takže dokáže přeměnit palivo (například zemní plyn) na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny (Power-to-Gas) nebo systetická paliva (Power-to-Liquids). Tato technologie představuje významné vykročení k vyššímu samozásobení spotřebitelů energií a ke zlepšení účinnosti využití energetických zdrojů.

Řešení společnosti Sunfire podle ČEZu nahrazuje klasická fosilní paliva za syntetická paliva s neutrálním dopadem na CO2 emisi a umožňuje rozvoj obnovitelných zdrojů díky schopnosti přeměnit přebytečnou elektrickou energii z OZE na plyn. Rozvíjí decentralizovanou energetiku prostřednictvím malých kogeneračních jednotek na bázi palivových článků, které nahradí klasické plynové kotle a mají výrazně nižší emise CO2.

„Investice do Sunfire splnila přísná kritéria výběru, a to jak v unikátnosti technologie, jež umožňuje rychlejší komercionalizaci než u konkurence, tak v byznys modelu zahrnujícím silné partnery s rozsáhlou zákaznickou bází,“ uvedl Petr Míkovec, generální ředitel INVEN CAPITAL.

„Ve společnosti INVEN CAPITAL jsme získali ideálního strategického partnera, díky kterému posílíme na trzích zemí střední a východní Evropy. Díky novému kapitálu můžeme urychlit industrializaci našich výrobků, které se mohou stát jedním z pilířů decentralizovaného energetického systému budoucnosti,“  komentoval spojení Nils Aldag, jeden ze zakladatelů Sunfire.

Firma byla založena v Drážďanech roce 2010 a brzy se prosadila jako partner globálních společností jako je The Boeing Company, Vaillant nebo AUDI. Mezi její úspěšné projekty patří vývoj a zdokonalení vysokoteplotní elektrolýzy pomocí reverzních článků s pevným keramickým elektrolytem (RSOC) ve spolupráci s The Boeing Company, zavedení a zdokonalení technologie SOFC používané společností Vaillant v systémech vytápění na bázi palivových článků v rámci národních i mezinárodních testů u zákazníků nebo otevření a uvedení do provozu demonstrační jednotky Power-to-Liquids a natankování služebního vozu spolkové ministryně školství a výzkumu Dr. Johanny Wanka syntetickou naftou v dubnu 2015. Pro ThyssenKrupp dodala firma 50kilowattový vysokoteplotní článek se SOFC jako součást projektu e4ships v srpnu 2015.

INVEN CAPITAL je venture kapitálový fond Skupiny ČEZ. Strategií INVEN CAPITAL je vyhledávání investic do menších inovativních a rostoucích clean-tech firem v Evropě. Zaměřuje se především na růstové investiční příležitosti v pokročilejší fázi rozvoje („later stage growth“) s osvědčeným byznys modelem prokázaným exponenciálním nárůstem příjmů a dlouhodobým růstovým potenciálem.

Cílem INVEN CAPITAL je vytváření dlouhodobé hodnoty díky aktivní spolupráci s managementem společností, do kterých investuje, a aktivní podpory strategie organického nebo akvizičního růstu. Společnosti v portfoliu INVEN CAPITAL získají možnost využít pro další rozvoj hlubokých odborných znalostí Skupiny ČEZ v energetickém sektoru, její klientské základny a technologických synergií.

INVEN CAPITAL nedávno získal podíl v německé společnosti Sonnenbatterie, která se zabývá vývojem, výrobou a prodejem inteligentních bateriových systémů skladování energie. Ta je světovým lídrem v technologiích skladování energie ze solárních panelů a dalších obnovitelných zdrojů energie pro domácnosti a komerční klientelu.

Newsletter