Dolar proti euru hledá směr. Před dnešním zasedáním Fedu lze u tohoto páru počítat s minimální volatilitou. Procyklické měny drží zisky, z měn regionu je tomu tak pouze u koruny. Kurz domácí měny se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

ČEZ vyplatí dividendu 40 Kč na akcii. Vedení bez odměny

Představenstvu a dozorčí radě energetické společnosti ČEZ nebudou vyplaceny odměny z loňského zisku. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti. Tantiémy vedení firmy nedostane poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Valná hromada schválila dividendu z loňského výsledku firmy 40 korun na akcii.

Návrh na nevyplacení odměn podalo ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní, asi 70 procentní podíl ve společnosti český stát. Od roku 2010 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Stejnou částku navrhlo představenstvo k odsouhlasení i tentokrát, návrh však akcionáři zamítli.

Tantiémy vedení firmy nedostane poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Návrh na nevyplacení odměn podalo ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní, asi 70 procentní podíl ve společnosti český stát. Od roku 2010 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Stejnou částku navrhlo představenstvo k odsouhlasení i tentokrát, návrh však byl zamítnut.

Nevyplacení tantiém neznamená, že by vedení firmy přišlo o všechny benefity. Například členové představenstva mohou stále využít motivační program na nákup akcií společnosti, který na konci května využil finanční ředitel společnosti Martin Novák. Podle Hospodářských novin koupil Novák 25. května 100.000 akcií firmy za 56,4 milionu korun, aby následně většinu těchto akcií prodal s hrubým ziskem 6,9 milionu korun.

Valná hromada stále pokračuje, má mimo jiné na programu návrh na vyčlenění hnědouhelné elektrárny Tisová a teplárny Vítkovice ze společnosti do nových dceřiných firem nebo změny v dozorčí radě. Jejími novými členy by měli být zvoleni zástupci ministerstva financí (MF) Jan Sixta a Petr Blažek. Akcionáři naopak již schválili účetní závěrku ČEZ za rok 2014.

ČEZ je největší česká energetická firma. Skupině loni klesl meziročně zisk o 36 procent na 22,4 miliardy korun. Samotná ČEZ, a.s., z jejíhož zisku je vyplácena dividenda, pak snížila zisk asi o pětinu na 20,9 miliardy korun. Zbylý vyplacený podíl tvoří část nerozděleného zisku z minulých let.

Newsletter