Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

ČEZ získá téměř tři miliardy korun odškodného za Albánii

Tuzemská energetika ČEZ získá částku 100 milionů eur jako urovnání sporů v Albánii, odkud skupina ČEZ odešla po odebrání licence a jako odškodné za svou investici v zemi. Oznámil to dnes ČEZ. Verdikt je naplněním dohody mezi skupinou ČEZ a Albánií z června tohoto roku. Odškodné je částkou blízkou počáteční investici ČEZu do albánské distribuční společnosti.

„Jsem rád, že jsme dohodu dovedli do úspěšného konce a strany splnily své povinnosti. Nyní neexistují překážky převodu sjednaných peněz na naše účty,“ uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. K 15 milionů eur, které energetika již získala, přibude dalších 85 milionů eur vyrovnání proti podílu v albánské distribuční společnosti.

Částka bude splácena v ročních platbách do roku 2018 a zajištěna bankou. Dohoda zakotvila přetný převod 76% podílu ČEZ v albánské distribuční společnosti zpět na albánskou vládu.  „S touto dohodou zdroje získáme mnohem dříve, než pokud bychom roky čekali na výsledek arbitráže,“ dodal Beneš. V této souvislosti ČEZ arbitráž proti Albánii, kterou zahájil v květnu roku 2013, zastaví. Požadoval v ní náhradu škody za zmaření investice do CEZ Shpërndarje.

Newsletter