ČEZ získá téměř tři miliardy korun odškodného za Albánii

Tuzemská energetika ČEZ získá částku 100 milionů eur jako urovnání sporů v Albánii, odkud skupina ČEZ odešla po odebrání licence a jako odškodné za svou investici v zemi. Oznámil to dnes ČEZ. Verdikt je naplněním dohody mezi skupinou ČEZ a Albánií z června tohoto roku. Odškodné je částkou blízkou počáteční investici ČEZu do albánské distribuční společnosti.

„Jsem rád, že jsme dohodu dovedli do úspěšného konce a strany splnily své povinnosti. Nyní neexistují překážky převodu sjednaných peněz na naše účty,“ uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. K 15 milionů eur, které energetika již získala, přibude dalších 85 milionů eur vyrovnání proti podílu v albánské distribuční společnosti.

Částka bude splácena v ročních platbách do roku 2018 a zajištěna bankou. Dohoda zakotvila přetný převod 76% podílu ČEZ v albánské distribuční společnosti zpět na albánskou vládu.  „S touto dohodou zdroje získáme mnohem dříve, než pokud bychom roky čekali na výsledek arbitráže,“ dodal Beneš. V této souvislosti ČEZ arbitráž proti Albánii, kterou zahájil v květnu roku 2013, zastaví. Požadoval v ní náhradu škody za zmaření investice do CEZ Shpërndarje.

Newsletter