Chcete si koupit bitcoiny? Není to žádná rocket science!

Chcete vědět, jak nakoupit bitoiny? Úplně nejsnazší způsob je přes bitcoinový automat, bitcoiny můžete nakoupit nebo prodávat právě za peníze v hotovosti. Podívejte se na video, v němž tento způsob popisuje  Andrea Stránská, vedoucí strategie a rozvoje ve společnosti wBTCb.

Když člověk přijde k přístroji, vidí dotykový displej, kde je menu, klikne na nakoupit bitcoiny, musí si přečíst a odsouhlasit obchodní podmínky. Nyní přichází fáze, kdy je potřeba naskenovat QR kód peněženky, popisuje Stránská. „Pokud nemáte peněženku v podobě v podobě elektronické, což může být právě třeba v mobilu nějaká mobilní aplikace, nic se neděje. Peněženku si můžete vytisknout přímo u bitcoinmatu,“ dodává. 

Bitcoinová  papírové peněženka má dva QR kódy. Laicky vysvětleno, veřejný QR kód je číslo Vašeho bankovního účtu, které může znát naprosto každý. Soukromý klíč je de facto Vaše heslo do internetového bankovnictví, což znamená, že privátní klíč nikdy nikomu neukazovat a v momentě, kdy si budete chtít poslat bitcoiny, nebo aby je Vám někdo poslal, vždy zmiňujte jen veřejnou adresu, upozorňuje Stránská.

„Peněženku máme vytisknutou, zobrazí se minimální nákup možný za 2000 korun a nyní vložíme hotovost do přístroje. Peníze jsme úplně jednoduše vložili a přístroj akceptoval bankovky. V současné chvíli na displeji můžete vidět, že vložená hotovost je 2000 korun a v rámci kurzu můžete vidět ekvivalentní částku bitcoinu, kterou si kupujete. Máte napsanou i adresu peněženky, což je de facto veřejná adresa, QR kód, kam vám vlastně přijde toto množství bitcoinu,“ popisuje Stránská.

Nakonec zbývá jednoduše nakoupit bitcoiny. „Právě se transakce zpracovává a v momentě, kdy proběhne dokončení objednávky, bitcoiny Vám budou poslány na Vaši veřejnou adresu, což znamená, že tento papírek najednou začíná mít hodnotu toho ekvivalentního množství bitcoinu. Na konci transakce dostanete potvrzení o nákupu. Kdyby bylo cokoliv jakkoliv špatně, potřebovali byste něco reklamovat, nebo se na něco zeptat, vždycky máte stvrzenku ohledně toho, na koho se případně můžete obrátit a potvrzení o transakci. Takže jak vidíte, nákup bitcoinu je velmi jednoduchý a není to žádná rocket science,“ uzavírá Andrea Stránská.

Expobank CZ nabízí obchodování s bitcoiny a investice do startupů

Newsletter