Chcete vědět, kdo ovládá trh s pivem?

Světový trh s pivem ovládá pět firem. Dohromady vlastní stovky nejznámějších značek zlatého moku z celého světa. Ať už je to ležák, světlé pivo, tmavé pivo, stout nebo jakékoli jiné pivo, tento nadnárodní oligopol poptávku určitě pokryje. V infografice serveru Visual Capitalist jsou i tři čeští zástupci – Plzeňský Prazdroj, Krušovice a Staropramen.

Až do nedávna světový pivní trh ovládalo šest značek – AB InBev, SABMiller, Molson Coors, Heineken, Diageo a Carlsberg. Za několik týdnů to ale nebude pravda. Dvě největší firmy, AB InBev a SAB Miller, se sloučí do jedné pivní megafirmy. Obchod, jehož hodnota je kolem 107 miliardy dolarů, má být uzavřen letos v říjnu.

Až bude vše černé na bílém, bude mít sloučený podnik portfolio značek, které mu budou ostatní závidět. Namátkou je to třeba Budweiser, Corona, Stella Artois, Hoegaarden, Pilsner Urquell, Foster´s, Shock Top, Elysian, a Beck. To jsou jen některé ze značek, které budu tvořit vlajkovou loď nové firmy.

V Berlíně začal pivní festival, nabízí 2400 druhů piv

Největší světový pivovar AB InBev se na převzetí svého hlavního rivala SABMiller dohodl již loni. Transakci v květnu schválila Evropská komise. Podmínkou jejího souhlasu je ale prodej pivovarnických aktivit SABMilleru v Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj.

 

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter