Pokaždé, když se ve zprávách z finančních trhů objeví slovní spojení „soft landing“ neboli měkké přistání, které je dnes používáno velmi hojně, vytane mi na mysli letadlo. Vidím podvozek velkého dopravního monstra, jak měkce a hladce dosedá na betonovou ranvej, brzdy zaskřípou a na krátkou dobu se zakouří z pneumatik. Pak následuje pomalý, klidný dojezd ke stojánce, kde si mohou cestující pokojně vystoupit. Když hovoří o měkkém přistání, mají komentátoři většinou na mysli americkou ekonomiku v celé své kráse a se všemi svými výjimečnostmi. U nás v Čechách je grandiózní dojem rušen komickou konotací, ve které má letadlo poněkud jiný, negativnější význam.
V češtině je používáno letadlo jako obecný název pro Ponziho schéma, což je dle definice podvodná investiční aktivita, kde jsou starší investoři vypláceni z investic novějších bez toho, aby byla vyvíjena reálná činnost mající za účel zvýšení hodnoty. V němčině pro to mají název ein Schneeballsystem, Italové mají také speciální termín, Catena di Sant’Antonio neboli řetězové dopisy svatého Antonína (někteří z nás si ještě pamatují anonymní korespondenční lístky, které nás vyzývaly ke svému okopírování a odeslání na deset dalších adres. Tento čin nám měl zajistit štěstí a spokojený život). České “letadlo“ je výtvor lidové slovesnosti z devadesátých let 20. století, kdy byla pyramidová schémata, ať už investiční nebo marketingová, velmi oblíbená a beztrestná.
V pátek zveřejněná čísla o tvorbě nových pracovních míst v americké ekonomice vyvolala poměrně silnou reakci. Snížily se výnosy amerických vládních dluhopisů, oslabil dolar a poklesly akciové indexy. Celkem 142 tisíc nových pracovních míst, které statistika vykázala, není žádná tragédie, nicméně očekávání byla vyšší. Zasedání Fedu, které se bude konat koncem září, téměř jistě sníží úrokovou sazbu o 25 bodů. Po pátečních číslech a téměř panických komentářích z úst představitelů centrální banky je velmi pravděpodobné snížení o bodů padesát. Základním scénářem většiny ekonomů je stále výše zmíněné měkké přistání, kdy ekonomika příliš neoslabí.
Překvapivá reakce pátečních akciových trhů však tomuto ideálnímu scénáři nenahrává. Na vině je „záporný efekt bohatství“. Pokles akciové burzy, která se nachází na svých historických maximech a jejíž valuace je závratná, může exponenciálně zrychlit širší ekonomický pád. V pátek měly trhy v reakci na zveřejněná čísla růst a ne snížit hodnotu. Nestalo se tak. Ať to chceme či nechceme vidět, chování burz velmi připomíná Ponziho schéma, kde je měkké přistání spíše výjimkou. Česká etymologie by tak mohla být nejlepším predikčním mechanismem.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1062 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1049 do 1,1140 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,02 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,62 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,08 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,45 do 22,67 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo