Chování ruské armády zrychlí růst cen i pro běžné spotřebitele

Klíčové body

  • V reakci na válečné zločiny způsobené ruskou armádou bude uvalen další balík sankcí proti Rusku.
  • V reakci na sankce oslabuje rubl. Lze očekávat další růst cen energií a rostoucí inflaci.
  • Růst cen tlačí především energie. Centrální banky musí reagovat utažením měnové politiky, což se negativně podepíše na výkonu ekonomiky.
Zdroj: Depositphotos

Evropská unie, Spojené státy a jejich spojenci nyní koordinují novou sadu sankcí proti Putinovu režimu. Dle mluvčího Bílého domu je ve hře zákaz ruských investic, zpřísnění sankcí proti ruskému finančnímu sektoru a proti státem vlastněným firmám. Sankce budou mířit i proti jednotlivcům z Putinova bližšího kruhu a jejich rodiny. Hovoří se i o přítomnosti Putinových dcer na seznamu osob k uvalení sankcí. Debata o zpřísnění sankcí přišla po odhalení válečných zločinů spáchaných ruskou armádou na Ukrajině, jak jsme psali zde.

V rámci Evropské unie se stále více hovoří o omezení či zákazu dovozu ruského uhlí, což by pro Putinův režim byla už několikátá komplikace. Pokud by na sankce proti ruskému uhlí došlo, lze očekávat další tlak na růst cen energií i v České republice. Ze strany Evropské unie by bylo zavedení dalšího omezení dovozu energetických komodit z Ruska odvážným tahem. Evropský energetický sektor je velmi silný, ale další omezení povedou k růstu tlaku na ceny. A právě ceny energií jsou nyní primárním důvodem významného růstu cen v evropských ekonomikách, které vedle běžných spotřebitelů trápí i firmy.

Růst cen už nyní tlačí centrální bankéře k utahování měnové politiky a úpravě rétoriky, aby došlo k alespoň částečnému utlumení inflačních tlaků. Noční můrou centrálního bankéře je ztráta kotvy inflačních očekávání v ekonomice. To už se dobře děje v řadě světových ekonomik, kdy projekce průměrného cenového růstu pro rok 2022 vysoce přesahují standardní inflační cíl 2 %. Potřebné utažení měnové politiky se podepíše na ochlazení ekonomik a utlumení růstu HDP. Pomoc Ukrajině je potřebná, ale cena za ní nejsou pouze vybrané peníze, humanitární pomoc a vojenská technika. Cenou bude i vyšší inflace a slabší ekonomický růst.

Dle slov zástupců Evropské komise probíhá debata ohledně omezení přístupu ruských lodí a nákladních vozů na území EU. Vedle omezení uhlí je otevřena diskuse i ohledně sankcí na ruskou ropu, která je u některých členských států citlivým tématem. Závislost jednotlivých zemí EU na importu ruských energetických komodit se liší skoro stejně jako ochota uvalit sankce na tyto komodity. Sankce budou podle všeho rozšířeny i na dovoz dalších klíčových technologií do Ruska. Především budou omezeny technologie vojenského průmyslu a technologie potřebné pro těžbu energetických komodit a výrobu energií. Ve hře je i odstřižení dalších ruských finančních institucí ze systému SWIFT.

Další omezení dovozu klíčových technologií, omezení vývozu ruských produktů v odhadované hodnotě desítek miliard euro a odstřižení dalších finančních institucí ze systému SWIFT by znamenalo další tvrdý úder Putinovu režimu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová má v plánu schůzku s prezidentem Ukrajiny v Kyjevě. Výsledek schůzky by mohl napovědět příští směřování zahraniční politiky EU.

V reakci na oznámení o nových sankcích proti Putinovu režimu oslabuje rubl proti dolaru, euru a dalším světovým měnám. Je však nutné dodat, že oficiální kurzy rublu jsou nyní stále spíše nadhodnocené, kdy jeho směna je vlivem sankcí omezena ve většině západních finančních institucích. Tedy, že za kurz, který je oficiálně uváděný na světových forexových platformách, nelze vždy směnu provést. Lze předpokládat, že na černém trhu, kde směna probíhá bez dohledu finančních institucí, bude kurz rublu podstatně slabší. Spolehlivost dat ohledně kurzu rublu je vlivem sankcí omezena.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0888 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,68 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0830 do 1,1014 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,29 až 24,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,22 do 22,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter