Chytré hodinky „iWatch“ míří do výroby. Kdo budou hlavní dodavatelé Applu?

Taiwanský výrobce elektroniky Quanta Computer zahájí hromadnou výrobu první verze chytrých hodinek s jablkem ve znaku již příští měsíc. Uvedl to zdroj agentury Reuters. Vstup na již existující trh chytrých hodinek má být, vedle chytrých brýlí a plánů v oblasti „chytré domácnosti“, dalším krokem v pokusu firmy udržet trend růstu zisku. Ačkoli oficiální název pro produkt Apple zatím neuvedl, vžilo se již označení iWatch.

Chytré hodinky od Applu by měly jít plně do výroby v červenci a uvedeny na trh již v říjnu, tvrdí neoficiální zdroje. Podle nich očekává Apple, že během prvního roku prodá 50 milionů zařízení, jedná se však o prvotní a neoficiální odhady. Quanta, která nyní Applu zajišťuje výrobu laptopů a iPodů, by měla zajistit nejméně 70 procent celkové výroby hodinek a již provádí zkušební výrobu. Podle dalšího zdroje bude mezi dodavateli Applu i korejská LG Display – jako exkluzivní dodavatel displejů v první fázi výroby – a singapurská firma Heptagon, která by měla Applu dodávat senzory pro měření tepu.

Chytré hodinky od Applu by měly mít obdélníkový displej o diagonální šířce 2,5 palce, dotykovou obrazovku a měly by být vybaveny senzory pro monitorování zdravotních údajů o uživateli od obsahu cukru v krvi přes spotřebu kalorií po spánkovou aktivitu. Podobně jako již na trh uvedené obdoby, i „iWatch“ budou zajišťovat jisté funkce samostatně, úkoly jako posílání zpráv a přijímání hovorů budou ale nadále řízeny přes telefon. Přístroj bude kompatibilní pouze s dalšími přístroji s operačním systémem iOS.

Samsung o krok napřed

Hlavní konkurent Applu na trhu smartphonů a tabletů, jihokorejský Samsung má náskok. Své chytré hodinky Galaxy Gear 2 a Galaxy Gear 2 Neo na trh uvedl na začátku roku. Podle tisku nyní Samsung dokončuje vývoj verze samostatně fungujících chytrých hodinek, s nimiž bude možné telefonovat bez připojení k mobilnímu telefonu. Dosavadní verze musí mít napojení na smartphone, aby mohly přijímat a vysílat hovory a vzkazy.

Chytré hodinky vstoupily na trh v masovém měřítku již loni, kromě Samsungu je na trh uvedly Sony, Motorola nebo LG Electronics. S ohledem na rostoucí saturovanost spotřebitele chytrými telefony a tablety je právě odvětví spotřebních technologií čerstvým závanem, který má Applu pomoci oživit cenu akcií. Šéf společnosti Tim Cook slíbil, pro letošní rok „nové produktové kategorie“.

Zbytečnost, nebo nový fenomén?

Zatímco podle některých analytiků nejsou chytré hodinky samy o sobě dostatečným lákadlem pro technologie milující spotřebitele, aby se pro ně staly stejně nezbytné jako třeba iPhone či iPod, data společnosti IDC poukazují na očekávaný rychlý růst trhu. Celosvětový prodej tzv. nositelných elektronických přístrojů by měl letos stoupnout oproti roku 2013 na trojnásobek. Celosvětový růst prodeje smartphonů, „dojné krávy“ světa technologií, by měl dle dat IDC letos zpomalit na 23 procent z 39 procent v loňském roce a průměrný roční růst do roku 2018 byl měl klesnout na pouhých 12 procent.

Fanoušci Applu budou proto s napětím očekávat, zda se na poli technologických novinek, kde úspěch tkví v tom, přesvědčit zákazníka, že nový úžasný výrobek nezbytně potřebuje, zadaří. Objevily se mimo jiné zprávy o spolupráci Applu s někdejším šéfem francouzského módního domu Yves Saint Laurent na poli „nových produktových kategorií“. Povede se přeměna odvětví, které se v roce 2007 svezlo na vlně jménem iPhone?

 

Taiwanská společnost Quanta Computer je největší výrobce notebooků na světě, mimo to se soustředí na produkci dalšího elektronického hardwaru. Mezi její hlavní zákazníky patří Apple, Compaq, Dell, Hewlett-Packard, Amazon.com, Lenovo či Fujitsu.  

Zvažujete investici do akcií Apple? Ode dneška za méně než sto dolarů

Zatím žádné iWatch. Apple představil iOS8 a bude nám hlídat zdraví a domovy

Další stupeň po hodinkách a brýlích? „Chytrá domácnost“

Letošní novinky Applu? Bomba čtvrtstoletí, tvrdí šéf iTunes

Newsletter