„Chytré“ rozvodné sítě? Google cílí na energetický trh

Google, dlouholetý investor do zelené energie, se snaží intenzivněji protlačit na americký miliardový trh s energiemi. Za tímto účelem vyvíjí prostředky, které by měly zefektivnit dodávky elektřiny, píše Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Google, respektive jeho tým Energy Access, je v počáteční fázi vývoje softwaru a hardwaru pro řízení dodávek elektřiny elektrickým vedením a další infrastruktury.

Americké rozvodné sítě rozvádí elektřinu spolehlivě již desítky let, avšak je tu naděje na zkvalitnění díky inteligentním sítím. Jedná se o systém elektrických rozvodů, nazývaný „smart grid“, který umožňuje regulovat dodávky energie v reálném čase, a to jak v místním, tak i v globálním měřítku.

Stálé spojení mezi elektrickými sítěmi, domácnostmi a firmami by tak omezilo plýtvání a neefektivnost využití energií. Vzhledem k tomu, že využití solární a větrné energie se stále více rozšiřuje, musí se také rozvodné sítě stát „chytřejšími“, aby si v případě selhání obnovitelných energií dokázaly s výpadky poradit.

V lednu Google s cílem upevnit svou pozici na trhu koupil za $3,2 miliardy Nest Labs, působící v oblasti domácích automatizací. Internetový gigant již globálně investoval více jak 1 miliardu dolarů do projektů týkajících se obnovitelných zdrojů energie.

Mezi společnostmi, které se odvětví „smart grid“ věnují, je také Opower, která se poprvé objevila na newyorské burze teprve letos v dubnu. Opower vyrábí software, který sleduje spotřebu elektřiny jednotlivých domácností, porovnává spotřebu se sousedy, a vybízí tak k hospodaření s energií.

Newsletter