Čína a jüan pohřbily Wall Street už třetí den po sobě

Americké akcie prudce padají třetí den po sobě. Wall Street znepokojují obavy z dalšího útlumu v Číně, kde pokračuje těžký výprodej na akciových trzích a centrální banka nechává výrazně oslabovat jüan.

Čínská centrální banka dnes umožnila více než procentní oslabení své měny, což vyvolalo obavy, že čínská ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se dnes propadly o více než sedm procent a obchodování bylo krátce po zahájení na zbytek dne zastaveno. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Americký index S&P500 v návaznosti na tyto události spadl o 2,37 %, což odpovídá 1943 bodům. Dow Jones klesl o 2,32 %, aby zakončil na 16 513,7 bodech. Nasdaq se propadl především pod vahou sektoru technologií. Odepsal tak 3,03 % a zakončil seanci na 4689,5 bodech.

Propad akcií na Wall Street se odpoledne dočasně zmírnil, když Čína oznámila, že od pátku přestane uplatňovat nový mechanismus pro automatické pozastavování burzovních obchodů. Příznivě na trh zapůsobilo i oživení cen ropy z propadů na 12letá minima, v rámci kterých se jak Brent, tak i WTI propadly pod hranici 34 dolarů za barel. Aktuálně se první typ odrazil a obchoduje se za 34,07 dolarů, druhý pak za 33,25 dolarů.

Faktem ale je, že mírná obnova neměla dlouhého trvání a ve večerních hodinách se indexy opět ponořily hluboko do červených čísel. Největší vliv na tento vývoj měla čínská měna, která v závěru obchodování ještě více oslabila, a to až na 6,594 jüanu za dolar.

Mezi největší propadáky patřily akcie nejhodnotnější společnosti Apple. Jejich kurz ztratil více jak 3,5 % a dotkl se minim z října 2014. Investoři se zbavují těchto akcií firmy už třetí den po sobě v reakci na zprávy, že Apple a jeho smluvní výrobci kvůli rostoucím zásobám podstatně omezí produkci telefonů iPhone.

Americký dolar vůči euru ztrácel bezmála 1,5 %. Devizový pár prolomil hranici 1,09 ERUSD a zakončil na 1,093 dolaru za euro.

Newsletter