Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Čína buduje konkurenci Světové banky. S podporou Evropy

K čínskému projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) se po Británii připojují i tři největší země eurozóny. Ministerstva financí Německa, Francie a Itálie dnes oznámila, že se tyto země chtějí stát zakládajícími členy nové mezinárodní rozvojové banky. Velké evropské země se přitom k projektu připojují navzdory chladnému přístupu Spojených států, které v AIIB vidí konkurenci Světové banky (SB) a jeden z článků posilování čínské hospodářské moci ve světě. 

Minulý týden oznámila záměr stát se jedním ze zakládajících členů AIIB Británie, která se tím stala prvním západním účastníkem tohoto projektu. Vznik AIIB navrhla v roce 2013 Čína. Účelem nové instituce má být financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč). 

Zapojení zemí Evropské unie do AIIB je jedním ze způsobů, jak reagovat na globální potřeby investic, na nichž se shoduje skupina G20. Je to i příležitost pro evropské firmy, uvedla dnes ke kroku tří zemí mluvčí Evropské komise. „Nedostatečně rozvinutá infrastruktura omezuje hospodářský růst a brzdí snahy o snižování chudoby. Nízké investice jsou globálním problémem, což uznává také G20,“ uvedla mluvčí, kterou citovala agentura Reuters.

Zakládajícími členy AIIB je v současnosti 26 států převážně z Asie a Blízkého východu, nejsou ale mezi nimi američtí spojenci Japonsko, Jižní Korea ani Austrálie. AIIB je jednou z iniciativ Pekingu, který usiluje o větší vliv v oblasti globálních financí a o rozšíření obchodních vazeb se svými asijskými sousedy a rozvíjejícími se ekonomikami v Africe a Latinské Americe.

Washington se obává, že nová rozvojová banka by mohla tolerovat volnější měřítka poskytování úvěrů, finanční transparentnosti či sociálních záruk a podrývat činnost SB a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle britského listu Financial Times tlačily Spojené státy na země EU, aby do AIIB nevstupovaly. 

Newsletter