Čína: Trumpe, jsme šampionem růstu, ne manipulace!

Po uklidnění vztahu mezi Spojenými státy a Čínou se situace opět vyostřila. Trump včera mluvil o jaderném programu. Hlavně však opět kritizoval Čínu a její manipulaci s měnou. Říše středu dnes odpověděla rychle a úderně.

Trump včera označil Čínu za „velkého šampiona“ měnové manipulace a opět rozvířil dlouho diskutovanou debatu. Trumpovo prohlášení není žádnou novinkou. Před nastoupením do úřadu i po něm se do čínské měnové politiky strefuje pravidelně. Před dvěma týdny se po telefonním rozhovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem zdálo, že po uklidnění situace Trumpovy komentáře přestanou. Ten však potvrdil, že diplomacie se s ním „dělá trošku jinak“.

Peking dnes vyvrátil Trumpovo obvinění. „Čína nemá žádný úmysl znehodnocovat měnu, aby získala obchodní výhodu,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Geng Shuang. „Pokud chce pan Trump připnout Číně odznak ‘velkého šampiona‘, tak by měl použít spojení ‘velký šampion ekonomického růstu‘,“ dodal.

„Od ekonomických reforem a otevření trhu jsme nepochybně ‚‘velkým šampionem‘ ekonomického rozvoje,“ zakončil Shuang. Ohlasy na Trumpovo nařčení znějí i z čínských vysokých škol. „Trump je hubatý. Co s tím můžeme dělat? Nechat ho mluvit,“ poznamenal uvedl profesor Zhu Feng.

Čínská centrální banka během loňského roku utratila miliardy dolarů ze svých rezerv, aby zabránila odlivu kapitálu ze země. Dalším z problémů, kterého se Trump dotkl, byl nukleární arzenál. Učinil tak první komentář na toto citlivé téma od jeho nastoupení do úřadu. „Nikdy se nenecháme dostat do pozice, kdy bychom měli méně nukleární síly, než jiná země na světě. Bylo by skvělé, pokud by žádná země nukleární zbraně nevlastnila, ale pokud tu zbraně budou, tak budeme vždy nejvybavenější zemí,“ prohlásil americký prezident.

Newsletter